Valtaosa ammattikorkeakoulujen opiskelijoista tyytyväisiä työelämäopetukseen

Ammattikorkeakoulujen opiskelijat ovat melko tyytyväisiä koulujensa työelämäopetukseen ja tuntevat tärkeimmät työelämän säännöt hyvin, selviää Toimihenkilökeskusjärjestö STTK:n tekemästä kyselystä. Vastaajista 9 % piti koulunsa työelämäopetusta erittäin hyvänä, 51 % hyvänä. Opiskelijoista kuitenkin peräti 71 % toivoi lisää yritysten ja työelämän ammattilaisten luentoja osana koulutustaan. Opiskelijat myös pitävät työelämäopetusta erittäin tärkeänä (63 %) tai melko tärkeänä (35 %) osana koulutustaan.

Opiskelijat myös pitävät työelämäopetusta erittäin tärkeänä (63 %) tai melko tärkeänä (35 %) osana koulutustaan.

Opiskelijat ovat innokkaita siirtymään työelämään ja tuntevat toimialansa hyvin

Opiskelijoista 49 % ilmoitti odottavansa työelämään siirtymistä, luottavansa ammattitaitoonsa ja tuntevansa työelämän pelisäännöt. Lisäksi 45 % ilmoitti tuntevansa toimialansa ja tietävänsä millaisiin tehtäviin koulutuksellaan voivat hakea. Vain 16 % vastaajista vastasi, että ei luota omaan ammattitaitoonsa.

Eninten työelämään siirtymisessä innostavat mahdollisuus elää itsenäisemmin (74 %) ja mahdollisuus soveltaa oppimaansa työelämässä (66 %).

Kyselyn mukaan koulussa annettu työelämäopetus lisää opiskelijoiden tietämystä työelämän pelisäännöistä ja vähentää heidän pelkoaan työelämään siirtymistä kohtaan.

Liittojen opiskelijajäsenet tuntevat työelämän säännöt ei-liittoon kuuluvia paremmin, luottavat omaan tietoonsa enemmän ja ovat innokkaampia siirtymään työelämään.

Naiset tuntevat epävarmuutta työelämästä

Kyselyn mukaan naiset tuntuvat olevan epävarmempia siirtyessään työelämään. Miehistä 56 % ilmoitti olevansa innostuneita siirtymään työelämään, luottivat ammattitaitoonsa ja tuntevansa työelämän pelisäännöt. Naisista näin vastasi 46 %. Naisia myös huoletti enemmän oma pärjääminen työelämässä (35 %) kuin miehiä (28 %), sekä työelämän kasvava stressi ja nopea muutos (naiset 32 %, miehet 24 %). Naisten epävarmempi asenne työelämää kohtaan tulee esille myös kun verrataan saman alan nais- ja miesopiskelijoita, esimerkiksi tradenomeja ja insinöörejä, keskenään.

Työelämään-kyselyyn vastasi huhti-toukokuun vaihteessa 5891 ammattikorkeakouluopiskelijaa ympäri Suomen. STTK toteutti kyselyn yhteistyössä Suomen ammattikorkeakouluopiskelijakuntien liitto – SAMOK ry:n kanssa.

Lue myös: Tyoelamaan-kysely2013 – kyselyn tulokset

Lisätietoja:

Joni Vainikainen, STTK-Opiskelijoiden johtoryhmän puheenjohtaja puh. 040 548 7938

STTK:n Opiskelija- ja nuorisopoliittinen asiantuntija Ulla Hyvönen puh. 09 1315 2237, 044 777 7089

***

Tervetuloa työelämään – tietoa työelämästä ja työntekijän velvollisuuksista ja oikeuksista

STTK: Nuoret tarvitsevat työelämään siirtymistä tukevaa ohjausta

Ajankohtaista

30.6.2025

Suomen vihreä harha: Emme ole ympäristöteknologian kärkimaa

Lue
30.6.2025

Toimisto suljettu 30.6.–3.8.

Lue
30.6.2025

Yhteistoimintalaki muuttuu 

Lue
30.6.2025

Talouskasvu ja työllisyys hyytyvät pysyvästi – syynä sopeutus

Lue
27.6.2025

Yleistukea koskeva lainsäädäntö, HE

Lue
27.6.2025

Toimeentulotuen kokonaisuudistus

Lue
26.6.2025

Työvoimapalveluihin haluttiin alueellisia eroja, mutta onko niitä liikaa?

Lue
25.6.2025

”Niin kauan kuin syrjintä on realiteetti yhdelle meistä, se on realiteetti meille kaikille”

Lue