
Keskusjärjestöt STTK, SAK ja Akava sekä työnantajien EK totesivat, että ne olivat antaneet toukokuussa yhteisen julkilausuman EU-tavoitteista opastukseksi Suomen seuraavalle hallitukselle. Julkilausumassa oli mukana nelikon lisäksi kuntatyönantajien KT.
Lausuman keskeinen ajatus oli, että vahvistuva ja yhtenäinen EU on koko Suomen etu. Samaa ajatusta toistivat keskusjärjestöjen johtajat Turussa.
EU:n viiden vuoden tähtäin
Järjestöjohtajilta kysyttiin, mitä EU:n pitäisi ainakin tehdä kilpailukyvyn ja työpaikkojen ylläpitämiseksi seuraavan viiden vuoden aikana.
STTK:n puheenjohtaja Else-Mai Kirvesniemi totesi olevansa kiitollinen EU:sta.
─ Työmarkkinaihmisten on hyvä muistaa, että osaava ja hyvinvoiva työvoima on kilpailuetu niin nyt kuin viiden vuoden päästäkin. Sillä me EU:na pystymme pärjäämään Kiinalle ja USA:lle.
─ Onneksi on EU. Kiitos sydämen pohjasta, hän totesi.
SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta halusi hillitä kriisipuhetta.
─ Eihän EU:ssa ole menetetty kilpailukykyä ja työpaikkoja hukattu, moni asia on hyvin. Riskejäkin on, esimerkiksi työntekijän asemassa ja ympäristöasioissa. Mutta EU:n sisällä tarvitaan entistä enemmän yhteistyötä.
Akavan Pia Rekilä ehdotti, että EU ei yrittäisi väen vängällä tasata jäsenmaiden taloudellisia, sosiaalisia ja alueellisia eroja. EK:n Minna Helle puolestaan hehkutti EU:n parhaita puolia verrattuna Kiinaan ja USA:han, kunhan niitä ei pilata liialla sääntelyllä.
Kovien arvojen jyllätessä on muistettava ihminen
Else-Mai Kirvesniemi korosti osaavan työntekijän hyvinvoinnin merkitystä kaikkien suurten luokan päätösten ja direktiivien keskellä.
─ Kovat arvot jylläävät maailmanlaajuisesti. Siksi haluan korostaa pienen ihmisen näkökulmaa. Työelämää pitää jatkossakin kehittää. Vain sillä voimme pitää kilpailuetumme, Kirvesniemi totesi.
Minna Helteen mielestä ay-liikkeen tehtävänä on palkansaajien huolien hallinta tulevaisuuden muutoksissa.
─ Työntekijöiden hyvinvoinnissa huolien hallinta on oleellinen osa, koska ihmiset toimivat yrityksissä, ja vain siten yritykset voivat tuottaa innovaatioita ja lisäarvoa.
Kun työntekijä uskoo hyötyvänsä EU:sta tekemällä oman osansa, lisää se koko yhteisön toimivuutta ja joustavuutta.
Sekä Kirvesniemi että Eloranta kiittivät EK Helteen tarjousta, mutta eivät halunneet ottaa koko vastuuta ammattiyhdistysliikkeen harteille.
─ Yhteiskunnalliset asiat ja ay-toiminta ovat aivan EU:n ydintä, mainitaanhan se jo EU:n perustamissopimuksissa. Kun työntekijä uskoo hyötyvänsä EU:sta tekemällä oman osansa, lisää se koko yhteisön toimivuutta ja joustavuutta, Eloranta totesi.
─ Mutta tällä hetkellä voimapolitiikka on julmaa peliä, jossa on pakko olla mukana, vaikka ei haluaisi.
Kun EK pyrkii kaikin tavoin pois säätelystä, Else-Mai Kirvesniemi tähdensi regulaatiota eli säätelyä ja ohjausta EU:n toiminnan keskiössä.
─ Huolien hallinnan tärkeä osa on sääntöpohjaisuus ja regulaatio työelämän kysymyksissä. Yhteisissä arvoissa korostuu tasa-arvo, mikä tarkoittaa myös naisten ja miesten välistä palkkatasa-arvoa, Kirvesniemi sanoi.
Jutun on toimittanut Jaakko Takalainen.