Rahoitusta työelämän alueelliseen kehittämiseen

TYÖ2030-ohjelma on myöntänyt rahoituksen kolmelle aluepilotille, joissa kokeillaan uusia työelämän kehittämistapoja eri alueilla Suomessa. Rahoituksen saivat vuosiksi 2020-2021 Etelä-Savon ja Lapin aluepilotit sekä Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan ELY-keskusten yhteinen aluepilotti.

osaaminen

Pilotit tekevät yhteistyötä muiden samoja aiheita käsittelevien hankkeiden ja tahojen kanssa. Yhteistyökumppaneita voivat olla esimerkiksi alueen yritykset, oppi- ja tutkimuslaitokset sekä viranomaiset.

Piloteissa testataan myös toimintamallia, jossa niin sanottu työelämävalmentaja valmentaa ja aktivoi työelämän kehittämistä työpaikalla sekä verkostoi alueen eri työelämätoimijoita.

Aluepilottien kokemusten pohjalta on tarkoitus luoda laajemmin levitettävissä oleva alueellisen työelämän kehittämistoiminnan malli yritysten ja muiden organisaatioiden tueksi.

TYÖ2030 on hallitusohjelman hanke, jonka toimenpiteet vaikuttavat työllisyyteen, talouteen, työhyvinvointiin ja työurien jatkumiseen. Tavoitteena on nostaa Suomi digiaikakauden johtavaksi työelämäinnovaatioiden kehittäjäksi ja työhyvinvointi Suomessa maailman parhaaksi vuoteen 2030 mennessä

”Olemme asettaneet ohjelmalle kunnianhimoiset tavoitteet. Ne voidaan saavuttaa, jos ohjelmatyötä tehdään sekä valtakunnallisesti että alueellisesti. Aluepiloteissa ideana on lujittaa ja hyödyntää alueen omaa osaamista. Samalla alueen omat vahvuudet ja erityispiirteet voidaan ottaa laajasti huomioon”, sanoo sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen, joka on TYÖ2030-ohjelman vastuuministeri.

Lisätiedot

Tutkimusprofessori Tuomo Alasoini, Työterveyslaitos, puh. 030 474 2577, etunimi.sukunimi@ttl.fi
Johtaja Liisa Hakala, STM, p. 0295 163 566, etunimi.sukunimi@stm.fi

Ajankohtaista

9.6.2023

Minun viikkoni: Nuorten ääni kuuluviin Euroopassa

Lue
8.6.2023

Toimihenkilöliitto Erto: Yksityiselle sosiaalipalvelualalle saavutettiin neuvottelutulos

Lue
8.6.2023

SuPer: Yksityiselle sosiaalipalvelualalle neuvottelutulos

Lue
8.6.2023

Ammattiliitto Jyty: Yksityisellä sosiaalipalvelualalla saavutettiin neuvottelutulos – työtaistelutoimet päättyvät

Lue
8.6.2023

Tehy: Yksityiselle sosiaalipalvelualalle neuvottelutulos, meneillään olevat työtaistelutoimet päättyvät

Lue
8.6.2023

Ammattiliitto Pro lahjoittaa Ukrainan tulva-alueen uhrien avuksi 20 000 euroa

Lue
8.6.2023

STTK:n vastauksia RKP:n puoluekokousaloitteisiin

Lue
8.6.2023

Tasa-arvotoimista kasvua

Lue