STTK:n Lapsi mukaan töihin -päivä toi vilinää toimiston arkeen

Lapsi mukaan töihin -päivä muistuttaa työn ja perheen yhteensovittamisen tärkeydestä

Perjantaina vietetään Lapsi mukaan töihin -päivää. Teemapäivänä halutaan luoda lapsille näkymä vanhempiensa arkeen tuomalla heidät tutustumaan vanhemman tai muun läheisen aikuisen työpaikkaan.

STTK on mukana päivän vietossa jo kolmatta kertaa. Ohjelmassa on ollut ja on tänäänkin muun muassa työsopimuksen allekirjoittamista, diskoa, työmarkkinabingoa sekä muuta leikkimielistä puuhaa, joka yhdistää samalla koko työyhteisöä – lounastaukoa ja työtodistusta unohtamatta!

– Moni lapsi ei tiedä tai osaa kertoa, missä ja mitä oma vanhempi tekee työkseen. STTK:ssa lapset ovat päässeet tutustumaan vanhempiensa työpaikkaan ja aikuisiin, joiden kanssa vanhempi viettää arjessaan aikaa. Lasten läsnäolo on tuonut työpäivään vipinää ja samalla meille työyhteisönä mahdollisuuden kuulla lasten ajatuksia ja tuoda eri sukupolvia yhteen. Työyhteisömme kokemukset päivän vietosta ovat olleet myönteisiä niin päivään osallistuneille lapsille kuin henkilöstöllekin, STTK:n johtaja Taina Vallander kuvaa.

STTK liittää iloiseen Lapsi mukaan töihin -päivään myös vakavamman viestin, joka koskee laadukkaan työ- ja perhe-elämän yhteensovittamisen myönteisiä vaikutuksia työssäjaksamiseen ja työhyvinvointiin. Työpaikan asenneilmapiiri voi joko tukea tai heikentää työn ja muun elämän yhteensovittamista. Teemoista enemmän blogeissamme.

Lapsi mukaan töihin -päivää vietetään Suomen lisäksi muun muassa Yhdysvalloissa ja Englannissa. Suomessa kampanjapäivän suunnittelua koordinoi lapsiasiavaltuutetun toimisto yhteistyössä työmarkkinajärjestöjen kanssa.

Lue lisää blogissamme: Ihanaa – kerran vuodessa / Riitta työläjärvi ja Millainen on perheystävällinen työpaikka? / Anja Lahermaa.

Lisätietoja tapahtumasta: www.lapsimukaantoihin.fi

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue