Lausunto koulujen ja oppilaitosten loma-aikoja koskevasta muistioluonnoksesta

STTK:n lausunto opetus- ja kulttuuriministeriölle

Millaisia vaikutuksia näkisitte aiheutuvan koulutusjärjestelmälle, mikäli perusopetuksen loma-ajat muutettaisiin mallin esittämällä tavalla?

Vaikutukset ulottuisivat suoraan tai välillisesti koko koulutusjärjestelmään varhaiskasvatuksesta ja esiopetuksesta korkeakoulutukseen asti. Mahdollisessa jatkovalmistelussa tulisi varmistaa huolellinen lapsivaikutusten arviointi. Perusopetuksen jälkeisen koulutuksen osalta tulisi tarkastella laajasti vaikutuksia opiskelijoihin. Mahdollisen loma-aikojen muuttamista koskevan tarkastelun tulisi perustua vahvasti pegagogisiin lähtökohtiin.

Millaisia vaikutuksia näkisitte aiheutuvan muille toimialoille / edustamallanne toimialalle, mikäli perusopetuksen loma-ajat toteutettaisiin mallin esittämällä tavalla?

Muistiossa on tarkasteltu muutoksen mahdollisia vaikutuksia hyvin suppeasti. Esimerkiksi ohjaushenkilöstön osalta ei ole huomioitu vaikutuksia koulunkäynnin ohjaajiin, joiden työsuhteen ehdoista on sovittu kunta-alan yleisessä virka- ja työehtosopimuksessa (KVTES). Mahdollisessa jatkovalmistelussa tulisi huomioida laajasti vaikutuksia eri ammattiryhmiin ja huomioida myös hyvinvointialueilla opiskeluhuollon eri tehtävissä työskentelevät ammattilaiset.

Mitä muita yhteiskunnallisia vaikutuksia koulujen kesälomien siirtämisellä voisi näkemyksenne mukaan olla?

Koulujen loma-aikojen muuttamisen vaikutukset ulottuisivat laajasti koululaisiin, heidän perheisiinsä ja muuhun lähipiiriin. Välillisesti vaikutukset ulottuisivat koko työelämään.

Mikä on kantanne esitettyyn loma-aikamalliin?

Miten suhtaudutte malliin, jossa koulutyö päättyisi kesäkuussa viikolla 24 viimeisenä arkipäivänä, helatorstain yhteyteen lisättäisiin yksi vapaapäivä ja koulutyö alkaisi elokuussa aikaisintaan viikolla 35 ensimmäisenä arkipäivänä, eli huhtikuun loppuun ei otettaisi viikon mittaista lomaa?

Muut mahdolliset huomiot muistiosta

Tavoite perheiden hyvinvointia vahvistamisesta lisäämällä perheiden mahdollisuuksia viettää yhteistä kesälomaa on kannatettava. Tavoitteen edistämistä tukevien keinojen tunnistaminen vaatisi tuekseen laajemman ja monipuolisemman selvityksen.

STTK toteaa, että koulujen loma-aikojen muuttamisella olisi laajoja vaikutuksia lapsiin, perheisiin ja työelämään. Sen vuoksi mahdollinen loma-aikojen muuttamista koskeva tarkastelu tulisi tehdä yhteistyössä työmarkkinajärjestöjen kanssa. Tarkastelussa tulisi huomioida vaikutukset eri toimialoilla ja ammateissa työskenteleviin ja huomioida työ- ja perhe-elämän yhteensovittamisen kysymykset.

Lisätietoja STTK:ssa: Riina Nousiainen