Pron Malinen: Elinkeinoelämän ja yritysten kannettava vastuunsa tuottavuuden kehittämisestä

Suomen kilpailukyky

Pron puheenjohtajan mukaan kilpailukyky ei voi rakentua vain palkattoman työn varaan. Nyt yrityksiltä vaaditaan rohkeita investointeja. Tänään julkaistu Etlan tutkimus väittää, että kilpailukykysopimus nosti työllisyyttä ja paransi Suomen kilpailukykyä.

Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malisen mukaan elinkeinoelämä ei voi rakentaa tuottavuutta palkansaajan työtuntien lisäämisenja palkattoman työnvaraan, vaan yritysten pitääkantaa vastuunsa omasta tekemisestään. Palkattomat työtunnit on poistettava tai ne on kompensoitava täysimääräisesti palkankorotuksilla.

–Palkansaajat ovat tehneet osuutensa yritysten kilpailukyvyn eteen. Tuottavuuskehityksen kannalta on tärkeää, että yritykset tekevät oman osuutensa investoimalla tuottavuuteen ja sitä kautta tulevaisuuteen osinkojen jaon sijaan. Hyvä esimerkki tästä on Meyer Turun telakka ja sen vaikutus Varsinais-Suomen työllisyyteen.

Kiky-sopimuksessa palkansaajien työaikaa pidennettiin 24 tuntia vuodessa, julkisella sektorilla leikattiin lomarahoja, ja vuodeksi 2016 sovittiin palkkoihin nollakorotukset. Lisäksi siinä tehtiin miljardiluokan tulonsiirtoja palkansaajilta työnantajille, kun sovittiin työttömyysvakuutus-ja työeläkemaksun siirrosta palkansaajille. Työttömyysvakuutusmaksun vaikutus on yhteensä 0,85 ja työeläkemaksun 1,2 prosenttiyksikköä. Lisäksi työnantajan sosiaaliturvamaksua alennettiin.

Lisätiedot:

Jorma Malinen, Ammattiliitto Pron puheenjohtaja, puh. 050 576 0389

Ajankohtaista

21.1.2025

EU:n turvallisuuden ja kilpailukyvyn vahvistaminen ei saa merkitä työelämän unohtamista

Lue
21.1.2025

Synkästä syksystä sote-vaalikevääseen  

Lue
20.1.2025

Eläkeneuvotteluissa saavutettiin neuvottelutulos

Lue
17.1.2025

Pro ilmoitti lakoista teknologiateollisuuteen sekä kemianteollisuuteen

Lue
17.1.2025

Lotta Nuotio Tehyn vastaavaksi viestintäasiantuntijaksi 

Lue
17.1.2025

Onnistunut työllisyydenhoito elinvoimaisen kunnan keskiössä  

Lue
15.1.2025

Suomen pelastusalan ammattilaiset SPAL liittyy Ammattiliitto Jytyyn

Lue
15.1.2025

Henkilöstön hallintoedustus yrityksissä jää Suomessa silmänlumeeksi

Lue