STTK: Hallituksen lunastettava lupauksensa pieni- ja keskituloisten verokevennyksistä

STTK:n puheenjohtaja Antti Palola pitää erittäin tärkeänä, että maan hallitus kertoo lupaamansa ansiotulojen verotukseen liittyvistä kevennyksistä ennen kilpailukykysopimuksen soveltamisneuvottelujen päättymistä.

– Se tarkoittaa ennen alkavan kuun loppua. Tämä on lupaus, jonka hallitus antoi työmarkkinaosapuolille kilpailukykysopimusta neuvoteltaessa. Jos sitä ei lunasteta, sopimusta tuskin syntyy. Verokevennykset on kohdistettava ennen kaikkea pieni- ja keskituloisiin palkansaajiin, Palola korostaa.

STTK:n mielestä Suomen on nyt ja tulevaisuudessa pidettävä kiinni korkeatasoisesta koulutuksesta kaikilla koulutusjärjestelmän tasoilla.
– Leikkaaminen koulutuksesta tarkoittaa tulevaisuudelta leikkaamista ja estää kasvun, kun se taas alkaa. STTK esittääkin, että hallitus käynnistäisi prosessin vaalikauden ylittävän koulutuspoliittisen selonteon valmistelemiseksi.
– Koulutuspolitiikan suuntaa pitäisi määrittää keskeisten teemojen kuten koulutuksen digitalisaation ja kansainvälistymisen sekä koulutuksen tasa-arvon ja elinikäisen oppimisen kautta.

Antti Palola puhuu 1. toukokuuta Salossa palkansaajien yhteisessä vapputilaisuudessa. Linkki koko puheeseen löytyy STTK:n sivuilta https://sttk.fi/uutishuone/

Ajankohtaista

16.6.2025

Tehy: Yhdenvertaisuus vaatii vaikuttamista ja käytännön toimia

Lue
12.6.2025

Kansallinen työelämän kehittämisstrategia luo yhteistä suuntaa kohti parempaa tuottavuutta, oppimista ja hyvinvointia työpaikoilla

Lue
11.6.2025

Muutoksia työeläkevakuutusyhtiöiden hallintoa koskeviin Finanssivalvonnan määräyksiin ja ohjeisiin

Lue
11.6.2025

Lausunto arviointimuistiosta terveydensuojelulainsäädännön kokonaisuudistusta varten

Lue
11.6.2025

Valtioneuvoston asetus terveydenhuollon ammattihenkilöistä annetun asetuksen 16 §:n kumoamisesta

Lue
11.6.2025

Julkisuuslain salassapitoperusteiden uudistustarpeiden kartoitus

Lue
11.6.2025

Ylpeyttä ilman rajoja – DEI:n tilanne Suomessa ja maailmalla

Lue
10.6.2025

STTK:n hiilijalanjälki pieneni vuonna 2024

Lue