Suomalaiset ottaisivat mieluummin maltilliset korotukset kuin pidentäisivät työaikaansa

// Kysely tehtiin 1. – 4. kesäkuuta, ja tämä artikkeli ilmestyi ensimmäisen kerran jo kesäkuussa.  //

Suomalaiset hyväksyisivät mieluummin maltilliset palkankorotukset 3-4 vuoden ajaksi kuin työajan pidentämisen ilman palkankorotusta. Tämä käy ilmi STTK:n Taloustutkimuksella teettämästä tutkimuksesta.

76 prosenttia vastaajista kannatti ensisijaisesti maltillisia pitkäaikaisia palkankorotuksia ja 15 prosenttia työajan pidentämistä ilman korotuksia. 9 prosenttia ei osannut kertoa kantaansa.

Suomalaisilta kysyttiin myös, että jos työaikaa pidennettäisiin, pitäisikö sen tapahtua vuosityöaikaa pidentämällä vai arkipyhät poistamalla. 56 prosenttia vastaajista valitsi arkipyhien kuten helatorstain ja loppiaisen poistamisen. 33 prosenttia vastaajista kannatti työajan pidentämistä sadalla tunnilla vuodessa. 11 prosenttia ei osannut kertoa kantaansa.

Naiset ja miehet ovat lähes yhtä mieltä siitä, että malttikorotukset ovat parempi vaihtoehto kuin työajan pidentäminen. Myöskään ammatti tai asuinpaikka ei nosta esiin suuria näkemyseroja.

Tutkimus tehtiin 1. – 4. kesäkuuta välisenä aikana atk-avusteisena puhelinhaastatteluna. Kohderyhmässä oli 1 007 iältään 15 – 79 vuotiasta suomalaista Ahvenanmaata lukuun ottamatta. Virhemarginaali on 95 prosentin luotettavuustasolla koko otoksesta +-3 prosenttiyksikköä.

Koko tutkimus:

Taloustutkimus-STTK-työaika-taulukot-13234_23a-23b

Taloustutkimus-STTK-07062015

Lisätietoja STTK:ssa: johtaja Jukka Ihanus, puhelin 050 463 9929.

Ajankohtaista

24.4.2025

Ammattiliitto Pro: Rikkaiden riihessä todelliset kasvutoimet unohtuivat

Lue
24.4.2025

SPAL ja Jyty: Pelastusalan ammattilaisille on turvattava vakaa palkkakehitys

Lue
24.4.2025

Tehy tuki arvostetun kirjailijan Riku Siivosen tietokirjaa, jossa kerrotaan synnytyksistä isän silmin ja kätilön arvokkaasta työstä

Lue
24.4.2025

Jyty: Hallituksen päätökset rapauttavat suomalaista sopimusyhteiskuntaa

Lue
23.4.2025

Hallituksen hulppeat veronkevennykset velkaantuneessa Suomessa ovat vastuuttomia

Lue
23.4.2025

Hätäkeskushenkilöstö lakkovalmiudessa oikeudenmukaisen palkkakehityksen puolesta

Lue
23.4.2025

Valtion lakot laajenevat – Lakkoon menossa yli 5 500 valtion virkamiestä ja työntekijää

Lue
23.4.2025

Onnea 80-vuotias KthLiitto!

Lue