Sateenkaarioikeuksia heikennetään myös demokraattisissa maissa

Kirjoittaja:

Taina Vallander

johtaja, yhteiskuntavaikuttaminen, strategia ja kehittäminen

Profiili

Maailmassa on edelleen 62 maata, joissa samaa sukupuolta olevien seksuaalinen kanssakäyminen on laissa kielletty.

Helsinki Pride -kuukauden teemana on tänä vuonna rauha ja toivo. Se muistuttaa siitä, että sateenkaarioikeudet ovat globaalissa tarkastelussa aina uhattuna siellä, missä ihmisoikeudet ylipäätään ovat vaarassa. Sota, konfliktit ja epädemokraattinen kehitys muodostavat aina ensin uhan haavoittuvimpien ryhmien, kuten seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen oikeuksille, hengelle ja terveydelle.  
 
Gazan ja Ukrainan sodat aiheuttavat syystäkin suurta huolta myös sateenkaari-ihmisten turvallisuudelle. Sateenkaarioikeuksia poljetaan kuitenkin kaikkialla maailmassa.  Amnesty Internationalin vuosiraportti 23/24 kertoo, että maailmassa on edelleen 62 maata, joissa samaa sukupuolta olevien seksuaalinen kanssakäyminen on laissa kielletty. Ugandassa homoseksuaalisuudesta voidaan tuomita kuolemaan. Guatemalassa 34 ihmistä tapettiin seksuaalisen suuntautumisen tai sukupuoli-identiteetin vuoksi.  
 
Sateenkaarioikeuksien toteutumista heikennetään aktiivisesti myös monessa demokraattisessa maassa. Esimerkiksi Iso-Britannian hallitus käytti veto-oikeuttaan estääkseen Skotlannin parlamenttia hyväksymästä translakia. Edelleenkään sateenkaari-ihmisten kokemaan väkivaltaan ei puututa aktiivisesti. Useat maat rajoittavat sateenkaarioikeuksia puolustavien järjestöjen toimintaa. Venäjällä korkein oikeus linjasi sateenkaariliikkeen olevan ääriliike.  
 
Hyviäkin asioita tapahtuu. Suomi ja Espanja ovat Amnestyn raportin valopilkkuja, koska molemmissa maissa hyväksyttiin uudet translait. Latviassa hyväksyttiin samaa sukupuolta olevien parisuhteen rekisteröinti. Taiwan, Pohjois-Irlanti ja Costa Rica ovat sallineet avioliitto-oikeuden samaa sukupuolta oleville. Samaa sukupuolta olevien suhteet eivät ole enää rikos Botswanassa ja Intiassa. 

Suomi tarvitsee sateenkaaripoliittisen toimintaohjelman

Yhdenvertaisuusvaltuutettu ehdotti tuoreessa vuoden 2023 vuosikertomuksessaan Suomeen sateenkaaripoliittista toimintaohjelmaa. Ajatus on erittäin kannatettava. Taustalla on ajatus, että sateenkaari-ihmisten oikeuksien edistämisen on oltava yhteiskunnassa suunnitelmallista, määrätietoista ja pitkäjänteistä. Nykyisessä hallitusohjelmassa ei ole määritelty selkeitä sateenkaaripoliittisia toimenpiteitä, joiden kautta oikeuksien edistymistä voitaisiin varmistaa ja arvioida.  
 
Toimenpiteet voisivat valtuutetun mukaan liittyä esimerkiksi työelämäoikeuksien toteutumiseen, osallisuuteen, yhdenvertaisuuteen kouluissa ja monimuotoisten perheiden oikeuksien toteutumiseen. Osa toimista kaipaa tuekseen lainsäädäntömuutoksia, monet taas edellyttävät muutoksia asenneilmapiirissä, johon myös voidaan aktiivisesti valtiovallan toimin vaikuttaa.  

Työelämässä selkeät toimintatavat yhdenvertaisuuden edistämiseksi vähentävät syrjinnän riskiä. Ohjeistuksen puuttuessa asenteet voivat lähteä ohjaamaan toimintaa ja tehdä yhdenvertaisuuden toteutumisesta enemmän sattumanvaraista kuin systemaattista. 
 
Toimintaohjelmassa olisi valtuutetun mukaan tärkeä huomioida myös sateenkaari-ihmisten turvallisuutta edistävät toimet sekä viharikosten ja väkivallan vastainen työ. Perus- ja ihmisoikeuksien toteutuminen ylipäätään yhteiskunnassa, kaikenlaisen syrjinnän nollatoleranssi ja aktiivinen puuttuminen syrjiviin tekoihin edistävät myös sateenkaari-ihmisten ja heidän läheistensä asemaa.  
 
Taina Vallander 
Kirjoittaja on STTK:n johtaja

Ajankohtaista

12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue
11.9.2025

Laadukasta varhaiskasvatusta tarvitaan tänä päivänä enemmän kuin koskaan

Lue
11.9.2025

Hyvinvointialueiden rahapula ei oikeuta lakien rikkomiseen

Lue
11.9.2025

Sodat leimasivat von der Leyenin puhetta

Lue
10.9.2025

Selvitys: Maahanmuuttaja-naiset kokevat Suomen yhteiskunnallisen ilmapiirin heikentyneen

Lue
10.9.2025

Töitä maahanmuuttajanaisille – STTK:n esityksiä maahanmuuttajanaisten työllisyyden tukemiseksi

Lue
9.9.2025

Velkajarru pohjassa talouskasvu hyytyy

Lue