Tehy: Ylityö- ja vuoronvaihtokielto yksityisellä sosiaalipalvelualalla jatkuu

Yksityisen sosiaalipalvelualan henkilöstöä edustavat Tehy, SuPer ja Erto jatkavat yksityiselle sosiaalipalvelualalle julistettua ylityö- ja vuoronvaihtokieltoa 30.5.2023 klo 13.00 alkaen kaksi viikkoa siten, että kielto päättyy 14.6.2023 klo 15.00.

Kielto koskee koko yksityistä sosiaalipalvelualaa. Ylityö- ja vuoronvaihtokiellon aikana työtä tehdään normaalisti työnantajan vahvistaman työvuoroluettelon mukaisesti eli lisä- tai ylityötä ei tehdä eikä vuoroja vaihdeta mistään syystä.

Järjestöt ovat lisäksi antaneet lakkovaroituksen kolmen vuorokauden lakosta alkaen torstaina 1.6.2023. Lakon piirissä on yhteensä 28 Mehiläisen, Esperi Caren, Saga Caren ja Validian ympärivuorokautisen palveluasumisen (entinen tehostettu palveluasuminen), palveluasumisen tai näiden yhdistelmien yksikköä.

Järjestöjen keskeinen tavoite neuvotteluissa on palkkauksen ja työolojen parantaminen. Yksityisellä sosiaalipalvelualalla on vakava työvoimapula ja ala on jäänyt selvästi julkista sektoria jälkeen palkkauksessa.

Kevään aikana käydyt neuvottelut työehtosopimuksesta yksityiselle sosiaalipalvelualalle päättyivät tuloksettomina huhtikuun lopussa. Työriitaa on soviteltu valtakunnansovittelijan toimesta 8.5. alkaen.

Lisätietoja:
Tehyn neuvottelupäällikkö Vappu Okkeri, p. 0400 913230

Ajankohtaista

21.11.2025

Tehyn uusi yhteiskuntasuhteiden päällikkö on Ira Hietanen-Tanskanen

Lue
20.11.2025

Ammattiliitto Pron edustajisto: suomalaisyrityksillä on nyt näytön paikka

Lue
20.11.2025

Vastaako nuorten työllistymisseteli siihen tarpeeseen, johon se on luotu?

Lue
20.11.2025

Lasten kotihoidon ja yksityisen hoidon tuki

Lue
20.11.2025

Antti Palola osallistui viimeiseen ETUC:n hallituksen kokoukseensa – painotti työntekijöiden suojan merkitystä

Lue
20.11.2025

Eläkeuudistus turvaa nuorempien sukupolvien toimeentuloa

Lue
20.11.2025

Työllistämistuki nuorille

Lue
19.11.2025

Jyty: Etelä-Pohjanmaan yt-neuvottelut päättyivät erimielisinä – vähennykset kohdentuvat jälleen pienipalkkaiseen henkilöstöön

Lue