Taloushallintoalalle työtaisteluilmoitus

Toimihenkilöliitto ERTO ja Ammattiliitto Pro ovat tänään ilmoittaneet liukumasaldojen kerryttämiskiellosta taloushallintoalan yrityksiin keskiviikosta 25.1.2023 lukien. Liukumakiellon aikana voidaan tehdä ylitöitä, jos niistä maksetaan korotettua ylityöpalkkaa.

Miksi liukumasaldojen kerryttämiskielto?

”Taloushallintoala ansaitsee reilun ostovoimaa turvaavan palkkaratkaisun. Työehtoheikennyksiin ei ole mitään syytä. Taloushallintoalan yrityksillä on mennyt pitkään hyvin ja alaa vaivaa kova työvoimapula”, sanoo Toimihenkilöliitto ERTOn puheenjohtaja Juri Aaltonen.

”Tilanne on kohtuuton. Työehtosopimuksen voimassaolo päättyi 30.11.2022. Olemme neuvotelleet lukuisia kertoja sopimukseen pääsemiseksi, mutta Palvelualojen työnantajat Palta ei noin neljän kuukauden neuvottelujen jälkeenkään suostu neuvottelemaan palkoista eikä luopumaan työehtojen heikentämisvaatimuksista. Meillä ei ikävä kyllä ole muuta mahdollisuutta kuin aloittaa työtaistelu”, Aaltonen jatkaa.

Aaltosen mukaan taloushallintoalalla on palkankorotusvaraa ja palkkaratkaisu pitää tehdä alakohtaiset olosuhteet huomioiden.

Toimihenkilöliitto ERTO on sitoutunut jäsendemokratiaan ja linjaa jäsenkyselyillä niin työehtosopimustavoitteet, työtaistelutoimet kuin sopimusratkaisujen hyväksymisenkin. ERTO sai valtuudet taloushallintoalan erilaisiin työtaistelutoimiin 9.–12.1. toteutetussa jäsenkyselyssä. Liukumakielto on toimenpiteistä ensimmäinen.

Lisätietoja: Puheenjohtaja Juri Aaltonen, p. 040 553 8536

Toimihenkilöliitto ERTO on yksityisen palvelusektorin asiantuntijatehtävissä työskentelevien ammattiliitto. ERTOn noin 15 000 jäsentä edustavat muun muassa seuraavia aloja: logistiikka, markkinointi- ja tietoala, sosiaali- ja terveysala, henkilöstöpalveluala, tietotekniikan palvelut, matkailu-, liikunta- ja kulttuuripalvelut sekä taloushallinto. ERTO on osa Toimihenkilökeskusjärjestö STTK:ta.

ERTOn jäsenyhdistys Taloushallinnon ammattilaiset ry on maan ainoa pelkästään taloushallinnon ammattilaisten asioihin keskittynyt alan työehdoista sopiva yhdistys.

Ajankohtaista

9.6.2023

Minun viikkoni: Nuorten ääni kuuluviin Euroopassa

Lue
8.6.2023

Toimihenkilöliitto Erto: Yksityiselle sosiaalipalvelualalle saavutettiin neuvottelutulos

Lue
8.6.2023

SuPer: Yksityiselle sosiaalipalvelualalle neuvottelutulos

Lue
8.6.2023

Ammattiliitto Jyty: Yksityisellä sosiaalipalvelualalla saavutettiin neuvottelutulos – työtaistelutoimet päättyvät

Lue
8.6.2023

Tehy: Yksityiselle sosiaalipalvelualalle neuvottelutulos, meneillään olevat työtaistelutoimet päättyvät

Lue
8.6.2023

Ammattiliitto Pro lahjoittaa Ukrainan tulva-alueen uhrien avuksi 20 000 euroa

Lue
8.6.2023

STTK:n vastauksia RKP:n puoluekokousaloitteisiin

Lue
8.6.2023

Tasa-arvotoimista kasvua

Lue