Ammattiliitto Pro asetti ylityökiellon teknologiateollisuuden toimihenkilöille

Ammattiliitto Pro on päättänyt ylityökiellosta teknologiateollisuuden toimihenkilöiden työehtosopimuksen soveltamisalalle.

Ylityökielto alkaa 4.12.2021 kello 00.00 ja päättyy 19.12.2021 kello 24.00 ja koskee kaikkia työehtosopimuksen piirissä työskenteleviä.

Teknologiateollisuuden työnantajat ry:n ja Ammattiliitto Pro ry:n välisissä neuvotteluissa ei ole löytynyt ratkaisua palkkamallista, eikä palkankorotusten tasosta.

Teknologiateollisuuden neuvotteluissa hiertää palkkaratkaisumalli

Ammattiliitto Pro tavoittelee neuvotteluissa palkankorotuksia, jotka takaavat kaikkien jäsenten ostovoiman kehittymisen. Teknologiateollisuuden työnantajat on tarjonnut palkkaratkaisua, joka inflaatio huomioon ottaen heikentäisi Pron jäsenten ostovoimaa. Työnantajaliitto ei myöskään hyväksy ajatusta kaikille toimihenkilöille maksettavasta yleiskorotuksesta.

– Pro ei hyväksy tämänkaltaista palkkaratkaisua missään oloissa. Pro pyrkii saavuttaman kohtuullisen neuvotteluratkaisun. Pron tavoitteena on tehdä sopimus mahdollisimman pian, mutta toistaiseksi näkemyserot palkkaratkaisun osalta ovat liian suuret, Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen toteaa.

Ylityökiellon aikana tehdään töitä enintään säännöllisen työajan verran. Ylityökiellon aikana ei myöskään kerrytetä liukumasaldoa eikä matkusteta vapaa-aikana työasioissa.

Lisätietoja
Jorma Malinen, Pron puheenjohtaja, p. 050 576 0389
Anssi Vuorio, Pron teollisuussektorin johtaja, p. 050 564 5376

Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta.
Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.
Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen. 

Ajankohtaista

10.1.2025

Pro ilmoitti lakoista teknologiateollisuuteen

Lue
10.1.2025

Tekoäly tulee – vai tuleeko älytön teko?

Lue
9.1.2025

Haemme työsuhdeneuvojaa Kesäduunari-infoon

Lue
9.1.2025

Tehy lopettaa viestinnän X:ssä – Propaganda ja vihanlietsonta tukahduttavat kansalaisten sananvapauden sekä aiheuttavat turvallisuusuhkaa

Lue
9.1.2025

Viestintäasiantuntija Linda Horttanainen aloitti STTK:ssa

Lue
8.1.2025

Tehy: Valtion rahoitusvaje pakottaa taas leikkaamaan työntekijöiden hyvinvoinnista ja potilasturvallisuudesta – ensihoitajia vähennetään eri puolilla Uuttamaata

Lue
2.1.2025

Jytyn mielestä laki suojelutyöstä ei ole tarpeen – kertoo 5 syytä miksi

Lue
30.12.2024

Vuodenvaihteessa 2024–2025 voimaantulevia muutoksia

Lue