Yksityisen sosiaalipalvelualan neuvottelut keskeytyivät

Yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimusneuvottelut keskeytyivät maanantaina 9.3. klo 14.00. Neuvotteluissa keskusteltiin jälleen kerran edellisellä sopimuskierroksella sovitusta palkkausjärjestelmän kehittämisestä, mutta neuvottelut keskeytyivät erimielisyyteen.

Työnantajia edustava Hyvinvointialan liitto HALI totesi, että neuvotteluihin palkkausjärjestelmästä ei ole edelleenkään valmiuksia. Työnantajaliitto halusi jatkaa neuvotteluja suoraan uudesta työehtosopimuksesta.

Jyty yhdessä muiden työntekijäjärjestöjen kanssa pitävät kiinni siitä, että uudesta työehtosopimuksesta neuvotellaan vasta sitten, kunnes uudesta palkkausjärjestelmästä on aidosti neuvoteltu.

Jyty totesi muiden allekirjoittajajärjestöjen kanssa, että edellytyksiä neuvottelujen jatkamiselle tällä hetkellä ei ole. Työntekijäjärjestöt odottavat työnantajaliiton vastausta.

Jyty kuuluu Sosiaalipalvelualan allianssi Salli ry -neuvottelujärjestöön, johon kuuluvat Jytyn lisäksi Pro ja STHL.

Lisätietoja Jytyssä: Päivi Salin, työmarkkina-asiamies, puh. 0400 342 860, paivi.salin@jytyliitto.fi

Jyty edustaa n. 50000 kuntien, kuntayhtymien, seurakuntien ja yksityisten palveluksessa olevaa viran- ja toimenhaltijaa. Jäsenistöstä naisia on noin 84 %. Jyty on kunta-alan vanhin ammattiliitto ja STTK:n jäsenliitto.

Ajankohtaista

14.10.2025

Kansallinen velkajarru on virhe

Lue
14.10.2025

STTK:n hallitus: Kustannusten hillintä hyvinvointialueilla ohittanut kansalaisten palveluiden tarpeet 

Lue
10.10.2025

Työyksinäisyys haastaa hyvinvointia

Lue
10.10.2025

ITUC Africa vieraili STTK:lla

Lue
8.10.2025

Työeläkemaksut vuonna 2026

Lue
8.10.2025

SuPerin Inberg: Pohteen vanhuspalvelujen huutokauppa polkee vanhusten oikeuksia

Lue
8.10.2025

Uusi Joukkuepeliä-podcast nostaa keskiöön ammattilaiset, joiden työssä yhteistyö on kriittisen tärkeää

Lue
7.10.2025

Turkulainen Merja Forsman on STTK:n Vuoden luottamusmies

Lue