Superilaiset eivät tee lakon alaista työtä Turussa

Suomen lähi- ja perushoitajaliiton SuPerin jäsenet pitäytyvät omissa työtehtävissään JHL:n ja Jytyn lakon aikana Turussa.

– Kaikelle työlle on omat ammattilaiset, joiden osaamista on syytä arvostaa. Superilaiset keskittyvät omiin tehtäviinsä. Emme tee lakon alaista työtä, sanoo SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola.

Ammattiliitot JHL ja Jyty aloittivat keskiviikkoaamuna kolmen päivän lakon Arkeassa, joka tuottaa tukipalveluja Turun kaupungille. Kaupungin omistamassa yhtiössä työskentelee noin 1000 henkeä. Arkea toimittaa ruoan Turun päiväkoteihin ja kouluihin. Sen alaan kuuluvat myös kiinteistöhuolto ja siivous.

Arkea on ilmoittanut siirtävänsä henkilöstön halvempiin työehtosopimuksiin, joissa palkat ja muut työsuhteen ehdot heikkenisivät merkittävästi.

Lisätiedot: Silja Paavola, puheenjohtaja, p. 050 527 5085

Ajankohtaista

22.3.2023

Autoliikennealoille syntyi uusi kaksivuotinen sopimusratkaisu

Lue
22.3.2023

Super ja La Carita -säätiö palkitsivat kolme työyhteisöä laadukkaasta vanhustyöstä

Lue
22.3.2023

Jokaisen äänellä on väliä

Lue
22.3.2023

Ministeriön ja tutkimuksen sopeutusvisiot – ei aina yksi yhteen

Lue
22.3.2023

Superin selvitys: Suurin osa lähihoitajista palkataan sijaisiksi erikoissairaanhoitoon

Lue
22.3.2023

STTK: Eduskuntavaalit ovat myös työelämävaalit – käytä äänioikeuttasi

Lue
21.3.2023

SuPerin Paavola: Vanhustenhuollon hoitajamitoitusta ei saa lykätä

Lue
21.3.2023

Henkilöstöpalvelualan uusi työehtosopimus hyväksyttiin Erton jäsenäänestyksessä

Lue