STTK mukana Climate Cycling Helsinki -tapahtumassa 11.9.

Climate Cycling Helsinki

STTK osallistuu omalla joukkueellaan 11.9.2019 ensimmäistä kertaa järjestettävään Climate Cycling Helsinki -tapahtumaan. Climate Cycling Helsinki on yritysten ja yhteisöjen hyväntuulinen pyöräkulkue, jolla pyritään kiinnittämään huomiota ilmastonmuutoksen torjunnan tärkeyteen. Climate Cyclingin suojelijana toimii tasavallan presidentti Sauli Niinistö.

STTK:n puheenjohtaja Antti Palola on mukana STTK:n 5-henkisessä pyöräilyjoukkueessa. Hän pitää tärkeänä, että yhteiskunnan eri toimijat kantavat vastuuta ilmastonmuutoksen torjunnasta.

– STTK on mukana ilmastopyöräilyssä, koska ilmastonmuutoksen torjunta on elintärkeä kysymys ja ansaitsee kaiken mahdollisen näkyvyyden. Ilmastonmuutosta voidaan torjua nopeasti vain konkreettisten tekojen ja valintojen kautta. Valtioiden välisillä sopimuksilla, kansallisilla ratkaisuilla ja myös kansalaisten kulutusvalinnoilla on rooli ilmaston lämpenemiskehityksen kääntämisessä, Palola toteaa.

Palolan mielestä työpaikkojen rooli ilmastonmuutoksen torjunnassa on vielä toistaiseksi alihyödynnetty mahdollisuus.

– Haluammekin haastaa suomalaisia työpaikkoja sekä työelämän toimijoita mukaan osoittamaan tahtonsa ja taitonsa ilmastoystävällisten ratkaisujen ja prosessien kehittämisessä. Jokaisella työpaikalla ja jokaisella työntekijällä on mahdollisuus ottaa edelläkävijän rooli, Palola korostaa.

Ilmastotoimet ovat arjen valintoja ja kulttuurin muutosta

STTK selvitti vuonna 2018 oman toimintansa ilmastovaikutukset yhtenä ensimmäisistä järjestöistä maailmassa. Hiilijalanjäljen laskenta kuvasi, miten ilmastotoimet ovat pitkälti arkisia valintoja, kuten kestäviä hankintapäätöksiä ja ennen kaikkea päätöksiä jättää hankkimatta.

–  Jokaisella työpaikalla on asioita, joita voi muuttaa helposti ilmastoystävällisemmiksi. On myös asioita, kuten energiankulutukseen liittyvät ratkaisut, joihin yksittäisen toimijan voi olla haastava vaikuttaa. Havaitsimme, että meidän ilmastojälkeämme voi olla vaikea pienentää merkittävästi nopealla aikataululla. On kuitenkin erittäin tärkeää, että pyrimme siihen. Valintojemme vaikutusten pitää olla tiedossa, jotta voi syntyä myös toimintaa, Palola painottaa.

Lisätietoja Climate Cycling Helsinki -tapahtumasta: https://www.climatecycling.com/

***

STTK laski hiilijalanjälkensä ja haastaa muut järjestöt mukaan hankkeeseen

Ilmastonmuutoksen supervuosi

Ajankohtaista

19.6.2025

ILO:n konferenssissa etsittiin keinoja epävirallisen talouden torjumiseen

Lue
18.6.2025

Hallitus on lisännyt suomalaisten eriarvoisuutta ja heikentänyt arjen turvallisuutta

Lue
17.6.2025

Hallitus on ollut yrittäjien unelmien täyttymys

Lue
17.6.2025

Tehyn kysely: Hoitotyön johtajia kuormittavat jatkuvat muutokset ja suuremmat yksiköt

Lue
16.6.2025

Tehy: Yhdenvertaisuus vaatii vaikuttamista ja käytännön toimia

Lue
12.6.2025

Kansallinen työelämän kehittämisstrategia luo yhteistä suuntaa kohti parempaa tuottavuutta, oppimista ja hyvinvointia työpaikoilla

Lue
11.6.2025

Muutoksia työeläkevakuutusyhtiöiden hallintoa koskeviin Finanssivalvonnan määräyksiin ja ohjeisiin

Lue
11.6.2025

Lausunto arviointimuistiosta terveydensuojelulainsäädännön kokonaisuudistusta varten

Lue