STTK mukana UusioUra-tapahtumassa ensi viikolla

STTK on mukana ensimmäistä kertaa järjestettävässä UusioUra– rekrytointi- ja uravalmennustapahtumassa ensi viikolla. Tapahtuma keskittyy ensisijaisesti uutta työpaikkaa tai ammattia etsiville yli 45-vuotiaille. Yrittämisestä kiinnostuneet löytävät tapahtumasta tietoa yritystoiminnan käynnistämiseen.

Työ- ja koulutuspaikkojen lisäksi tapahtumassa esitellään palveluja, joilla edistetään työllistymistä ja uudelleenkouluttamista. Tapahtumassa on ajankohtaisia puheenvuoroja työelämästä ja sen muutoksesta sekä tulevaisuuden työstä. Lisäksi järjestetään mm. työpajoja ja workshoppeja. STTK:n osastolla lakimiehemme antavat neuvoja työsuhteisiin, työnhakuun, palkkaukseen, työttömyyskorvauksiin ja aikuiskoulutustukeen liittyvissä asioissa.

Tutustu UusioUra-tapahtuman koko ohjelmaan.

UusioUra-tapahtuma järjestetään tiistaina 5.2. Helsingin Kaapelitehtaalla (Merikaapelihalli M2) klo 10-19.00.

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue