Opiskeluaikaisen työssäkäynnin paradoksi

Sipilän hallituksen kärkihankkeena on nopeuttaa opiskelijoiden siirtymistä työelämään. 

Suomalaisten korkeakouluopiskelijoiden työssäkäynti opintojen ohella on verrattain korkeaa.

Yliopisto- ja ammattikorkeaopiskelijoista 55 % ilmoitti käyvänsä opintojen ohessa töissä rahoittaakseen opintojen aikaisensa elämisen Tilastokeskuksen mukaan.

Tämä on johtanut siihen, että vain viidennes korkeakoulututkinnon aloittaneista suoritti tavoiteajassa opiskelunsa.

Samaan aikaan kun opiskelijoiden työssäkäynti on lisääntynyt, niin vain 53 % opiskelijoista ilmoittaa, että työtehtävät vastaavat heidän opiskelemaansa alaa.

Pidän tätä ongelmallisena, koska opintojaan vastaamaton työ ei kartuta opiskelijoille omaa ammattitaitoaan vastaavaa kokemusta ja saattaa heikentää sellaisten työttömien työhön pääsyä, joilla olisi rationaalisemmat syyt tehdä kyseistä tehtävää.

Onnistuaksemme luomaan elinikäisen oppimisen polkuja jo opintojen alkuvaiheessa työelämään, tarvitsemme opiskelijoille opintojaan vastaavia työtehtäviä.

Onnistuaksemme luomaan elinikäisen oppimisen polkuja jo opintojen alkuvaiheessa työelämään, tarvitsemme opiskelijoille opintojaan vastaavia työtehtäviä.
Tällä mahdollistamme yhtäältä opintojen aikaisen elämisen rahoittamisen sekä edistäisimme opiskelijoiden valmiuksia siirtyä aiemmin tuottavampiin työtehtäviin valmistumisen jälkeen.

Mielestäni ammattiliitoilla on tässä erinomainen paikka tehdä uusi tuleminen. Liitoilla on käytettävissä paras tieto jäsenistään, joilla voidaan yhdistää työnhakijat ja työnantajat keskenään.

Rakentamalla kokonaisvaltaisen palvelukokonaisuuden, missä työ etsii tekijää auttaisi liitot opiskelijoita valmistumaan nopeammin koulutustaan vastaaviin tehtäviin.

Myös työantajat helpottaisivat omaa rekrytointiprosessiaan ja uskoakseni esimerkiksi ammattikorkeakoulujen taloudellinen intressi vauhdittaa opintomenestystä on kiistaton.

Jesse Kankanen, STTK -opiskelijoiden varapuheenjohtaja

Ajankohtaista

2.6.2023

Ay-maksujen verovähennys on säilytettävä

Lue
2.6.2023

Tehyn Rytkönen: Kaikilla oikeus turvalliseen aborttiin, ammattilainen ei voi valita asiakkaitaan

Lue
31.5.2023

SuPerin sopimusneuvottelija Jukka Parkkola on paikalla lakkokohteessa 1.6.2023 klo 9:30

Lue
31.5.2023

Yksityiselle sosiaalipalvelualalle hakusaarto ja keikkailukielto

Lue
31.5.2023

Uusia yksityisen sosiaalipalvelualan lakkovaroituksia hoivakoteihin ja lastensuojeluun

Lue
31.5.2023

Yksityiselle sosiaalipalvelualalle määräaikainen, rajattu hakusaarto ja koko sopimusalaa koskeva määräaikainen keikkailukielto

Lue
31.5.2023

SuPer on antanut useita lakkovaroituksia yksityiselle sosiaalipalvelualalle ja julistanut hakusaarron ja keikkailukiellon

Lue
31.5.2023

Yksityisen sosiaalipalvelualan ylityö- ja vuoronvaihtokielto jatkuu 14.6. asti – ohjeet jäsenille

Lue