STTK:n Katarina Murto: Enemmistö suomalaisista valmis pidentämään isien perhevapaita

STTK:n edunvalvontajohtaja Katarina Murron mielestä työelämän perheystävällisempi kulttuuri helpottaisi pienten lasten vanhempien arkea ja edistäisi tasa-arvon toteutumista niin työelämässä kuin kotona. Työpaikkojen perheystävällisen kulttuurin vahvistuminen parantaisi naisten osallistumista työelämään ja mahdollisuuksia uralla etenemiseen. Sillä olisi positiivinen vaikutus esimerkiksi palkkatasa-arvoon. Myös miehet hyötyisivät paremmasta työn ja perhe-elämän tasapainosta.

– Pikkulapsivaihe yhdistyy usein elämänvaiheeseen, jossa työura on alussa tai sitä pyritään aktiivisesti edistämään. Yhdistelmä on ajankäytöltään haastava. Se luo paineita ja stressiä työssäkäyville vanhemmille. Usein naisen ura joustaa.

Perhevapaauudistus
Perhevapaauudistus

STTK:n pitkäaikaisena tavoitteena on ollut 6+6+6-malli, jossa kumpikin vanhemmista käyttäisi yhden jakson ja kolmannen jakson vanhemmat jakaisivat keskenään haluamallaan tavalla. STTK:n teettämän kyselyn mukaan kaksi kolmasosaa työikäisistä suomalaisista on valmis kasvattamaan isien perhevapaita 9 viikosta 12 viikkoon. Kaikkein suurinta kannatus on alle 35-vuotiaiden keskuudessa. Naiset suhtautuivat ehdotukseen jonkin verran miehiä myönteisemmin. Tiedot käyvät ilmi Aula researchin maaliskuun alussa tekemästä kansalaiskyselystä.

– Suomalaiset ovat valmiita muutokseen, mutta rakenteet pitävät edelleen yllä vanhanaikaista työnjakoa kotona ja työelämässä. Naiset käyttävät enemmistön perhevapaista ja kantavat miehiä suuremman vastuun kotitöistä, lasten kasvatuksesta ja arjen pyörittämisestä. Miehiä tulisikin aktiivisesti kannustaa pitämään pidempiä perhevapaita sekä molempia vanhempia hyödyntämään enemmän työaikajoustoja ja osa-aikatyötä.

Työpaikan joustavat käytännöt ja perheystävällinen kulttuuri parantavat jaksamista, työtehoa ja tuottavuutta. Ne myös vähentävät sairauspoissaoloja ja stressiä sekä sitouttavat työntekijöitä pitkiin työsuhteisiin.
– Perheen ja työelämän yhteensovittamista voidaan tukea hyvillä työpaikkakäytännöillä, kuten joustavilla työajoilla tai lisäämällä henkilöstön vaikutusmahdollisuuksia työvuorosuunnitteluun. Käytännöt tukevat myös muun henkilöstön hyvinvointia. Perheystävällisyys onkin tasa-arvokysymys, josta kaikki hyötyvät, Murto painottaa.

Lapsiperheiden palvelut tukemaan työelämään osallistumista

Perheille tarkoitettua tukiverkkoa, palveluita ja rakenteita pitää kehittää ja tarkastella rohkean kriittisesti. Muutosten yhteydessä pitäisi kuitenkin aina arvioida, tukevatko ne työelämään osallistumista vai jarruttavatko ne sitä.

– Yhä vähenevä työikäinen väestö ja yhteiskunnan heikkenevä huoltosuhde vaativat meitä pitämään huolta perheistä. On tärkeä ymmärtää, että kysymykset työelämän kulttuurista ja perheille tarjotuista palveluista ovat työelämän ja yhteiskunnan kehittämisen kovaa ydintä, Katarina Murto korostaa.

STTK viettää tänään 8.3. kansainvälistä naistenpäivää järjestämällä keskustelutilaisuuden: Miten perhe pärjää? Seuraa keskustelua aiheesta: #perhepärjää

Lisätietoja: STTK:n edunvalvontajohtaja Katarina Murto, puhelin: 050-568 9188

Perhevapaauudistus

Ajankohtaista

26.5.2023

Vapaan sivistystyön leikkaukset pahentaisivat osaajapulaa

Lue
26.5.2023

SuPer: Henkilöstömitoitus on yksi ratkaisu hoitajapulaan

Lue
26.5.2023

SuPer: Työnantajan toimet siirtävät lakon vaikutukset muihin kuin lakossa oleviin yksiköihin

Lue
26.5.2023

ETUC teki henkilövalintoja

Lue
26.5.2023

Jäsenkysely: Kolme neljästä yksityisellä sosiaalipalvelualalla työskentelevistä pohtii työpaikan vaihtamista julkiselle puolelle, jos sektoreiden välinen palkkaero ei häviä

Lue
25.5.2023

STTK:n Palola ETUC:n kongressissa: Hybridikokoukset luovat laajat osallistumismahdollisuudet Euroopan ay-väelle

Lue
25.5.2023

Miksi ETUC on tärkeä STTK:laisille palkansaajille?

Lue
24.5.2023

STTK:n puheenjohtaja ETUC:n kongressissa: Vihreä siirtymä onnistuu, jos se koetaan oikeudenmukaiseksi

Lue