STTK haluaa Suomen kodiksi ja pääsyn työelämään myös maahanmuuttajille

STTK on tuottanut Suomi kodiksi –aiheisen filmisarjan, jossa kerrotaan maahanmuuttajille perustietoa suomalaisen työelämän arvoista ja pelisäännöistä sekä annetaan käytännön neuvoja työnhakuun.
– STTK pitää tärkeänä turvapaikanhakijoiden ja muiden maahanmuuttajien onnistunutta kotouttamista. Työelämään kiinni pääseminen on yksi polku hyvään kotouttamiseen, ja ammattilliselle keskusjärjestölle on luontevaa tukea tätä tavoitetta, puheenjohtaja Antti Palola toteaa.

Maahanmuuttajat työelämässä, maahanmuutto
Maahanmuuttajat työelämässä, maahanmuutto

STTK korostaa työelämässä olevien ja sinne pyrkivien tasa-arvoa sekä kaikille samoja oikeuksia ja velvollisuuksia.
Pelisääntöjen on oltava samat kaikille palkansaajille riippumatta esimerkiksi ihonväristä, sukupuolesta tai uskonnosta. Maahanmuuttajien haasteita täynnä olevaa elämäntilannetta ei saa käyttää hyväksi eikä esimerkiksi luoda heistä pimeää- tai halpatyövoimaa oikeudenmukaisuutta ja reilua peliä korostaville suomalaisille työmarkkinoille, Palola painottaa.

Ensisijaisesti verkossa ja sosiaalisessa mediassa jaettavilla filmeillä maahanmuuttajataustaiset kansanedustajat Nasima Razmyar ja Ozan Yanar kertovat suomalaisesta elämäntyylistä ja työmarkkinoiden kulttuurista. Filmeillä kerrotaan, että suomalaiset työmarkkinat perustuvat sopimisen kulttuuriin eikä työelämässä tarvitse pärjätä vain omin voimin. Lisäksi jaetaan tietoa ja neuvoja esimerkiksi siitä, miten töitä Suomessa haetaan, millainen on hyvä ansioluettelo ja mitä työhaastattelussa tapahtuu.

Filmeillä puhutaan suomea ja ne tekstitetään useille kielille, ensimmäisessä vaiheessa englanniksi ja arabiaksi. Filmit on toteuttanut Make Films.

STTK on yhdessä jäsenliittojensa kanssa tuottanut myös työelämän perustietoa tarjoavan koulutusmateriaalin ja järjesti ennen joulua kuusi koulutustilaisuutta Evitskogin vastaanottokeskuksessa Kirkkonummella. Luennot ovat yhteistyön alku ja jatkoa sekä sen mahdollista laajentamista muihin vastaanottokeskuksiin selvitetään.

Lisätietoja STTK:ssa:

Filmistä viestintäjohtaja Marja-Liisa Rajakangas, puhelin 040 766 8133
Koulutusyhteistyöstä järjestöpäällikkö Juska Kivioja, puhelin 050 581 4372.

Linkki filmeihin: https://www.youtube.com/user/protoimihenkilot

STTK: Seuraavaan hallitusohjelmaan tarvitaan laaja maahanmuutto-ohjelma

STTK:n Palolalle ei käy maahanmuuttajien palkka-ale: ”Loisi toisen luokan työmarkkinat”

Maahanmuutto

Ajankohtaista

14.2.2025

Pro ilmoitti uudesta lakosta teknologiateollisuuteen

Lue
14.2.2025

Maa on jäässä tai kärsä kipeä

Lue
13.2.2025

EU komission työohjelma julkaistiin – se tarvitsisi lisää konkretiaa työelämän kehittämisen osalta

Lue
13.2.2025

Työpaikkailmoituksista yli puolet perättömiä Ranskassa

Lue
12.2.2025

Tuoreet luvut asunnottomuudesta pysäyttävät 

Lue
12.2.2025

STTK: Talouskasvu edellyttää riittävän suuria palkankorotuksia

Lue
11.2.2025

Koulutus ja sivistys muodostavat kuntien elinvoiman ytimen

Lue
10.2.2025

STTK: Puoliväliriihestä tarvitaan oikeudenmukaisia kasvun vauhdittajia

Lue