STTK haluaa Suomen kodiksi ja pääsyn työelämään myös maahanmuuttajille

STTK on tuottanut Suomi kodiksi –aiheisen filmisarjan, jossa kerrotaan maahanmuuttajille perustietoa suomalaisen työelämän arvoista ja pelisäännöistä sekä annetaan käytännön neuvoja työnhakuun.
– STTK pitää tärkeänä turvapaikanhakijoiden ja muiden maahanmuuttajien onnistunutta kotouttamista. Työelämään kiinni pääseminen on yksi polku hyvään kotouttamiseen, ja ammattilliselle keskusjärjestölle on luontevaa tukea tätä tavoitetta, puheenjohtaja Antti Palola toteaa.

Maahanmuuttajat työelämässä, maahanmuutto
Maahanmuuttajat työelämässä, maahanmuutto

STTK korostaa työelämässä olevien ja sinne pyrkivien tasa-arvoa sekä kaikille samoja oikeuksia ja velvollisuuksia.
Pelisääntöjen on oltava samat kaikille palkansaajille riippumatta esimerkiksi ihonväristä, sukupuolesta tai uskonnosta. Maahanmuuttajien haasteita täynnä olevaa elämäntilannetta ei saa käyttää hyväksi eikä esimerkiksi luoda heistä pimeää- tai halpatyövoimaa oikeudenmukaisuutta ja reilua peliä korostaville suomalaisille työmarkkinoille, Palola painottaa.

Ensisijaisesti verkossa ja sosiaalisessa mediassa jaettavilla filmeillä maahanmuuttajataustaiset kansanedustajat Nasima Razmyar ja Ozan Yanar kertovat suomalaisesta elämäntyylistä ja työmarkkinoiden kulttuurista. Filmeillä kerrotaan, että suomalaiset työmarkkinat perustuvat sopimisen kulttuuriin eikä työelämässä tarvitse pärjätä vain omin voimin. Lisäksi jaetaan tietoa ja neuvoja esimerkiksi siitä, miten töitä Suomessa haetaan, millainen on hyvä ansioluettelo ja mitä työhaastattelussa tapahtuu.

Filmeillä puhutaan suomea ja ne tekstitetään useille kielille, ensimmäisessä vaiheessa englanniksi ja arabiaksi. Filmit on toteuttanut Make Films.

STTK on yhdessä jäsenliittojensa kanssa tuottanut myös työelämän perustietoa tarjoavan koulutusmateriaalin ja järjesti ennen joulua kuusi koulutustilaisuutta Evitskogin vastaanottokeskuksessa Kirkkonummella. Luennot ovat yhteistyön alku ja jatkoa sekä sen mahdollista laajentamista muihin vastaanottokeskuksiin selvitetään.

Lisätietoja STTK:ssa:

Filmistä viestintäjohtaja Marja-Liisa Rajakangas, puhelin 040 766 8133
Koulutusyhteistyöstä järjestöpäällikkö Juska Kivioja, puhelin 050 581 4372.

Linkki filmeihin: https://www.youtube.com/user/protoimihenkilot

STTK: Seuraavaan hallitusohjelmaan tarvitaan laaja maahanmuutto-ohjelma

STTK:n Palolalle ei käy maahanmuuttajien palkka-ale: ”Loisi toisen luokan työmarkkinat”

Maahanmuutto

Ajankohtaista

5.12.2023

Kauas karkaa koulutuksen tasa-arvo

Lue
5.12.2023

Lausunto työrauhalainsäädännön kehittämisestä

Lue
5.12.2023

SAK, AKAVA ja STTK: Muutokset työtaisteluoikeuteen horjuttavat työmarkkinoiden tasapainoa entisestään

Lue
5.12.2023

Työtaisteluoikeuksien rajoittamiselle ei ole oikeudellisesti hyväksyttäviä syitä, toteaa Ammattiliitto Jyty lausunnossaan

Lue
4.12.2023

Vammaiset ihmiset kohtaavat edelleen paljon syrjintää

Lue
4.12.2023

Tehy: Hallituksen esitysluonnos työrauhalainsäädännön muutoksista viittaa kintaalla perusoikeuksille

Lue
2.12.2023

STTK-Opiskelijoiden puheenjohtajaksi Valtteri Mäyrälä 

Lue
2.12.2023

Tamperelainen Ida Korsimo on STTK:n Tulevaisuuden tekijä 2023 

Lue