STTK: Soten kompurointi ei saa uhata kansalaisten yhdenvertaisuutta

Lisätietoja:

Antti Palola

puheenjohtaja

Profiili

Sote-uudistus kaatui, mutta tehty työ ei STTK:n mielestä saa valua hukkaan.
– Uudistuksen jatkamisen on oltava seuraavan hallituksen kiireellisimpiä tehtäviä. Kansalaisilla on oikeus tasapuolisiin sekä kattaviin sosiaali- ja terveyspalveluihin eikä niitä voida ikuisesti odottaa, sanoo STTK:n puheenjohtaja Antti Palola.

Jatkotyössä on samanaikaisesti huomioitava rahoituksen uudistaminen sekä aito integraatio perusterveydenhuollon, erikoissairaanhoidon ja sosiaalipalvelujen kesken. Minimikoko palvelujen järjestämiseksi on noin 200 000 asukkaan alue.

– Palvelujen laatu, kustannustehokkuus ja vaikuttavuus ei parane, ellei järjestämisvastuuta siirretä nykyistä leveämmille hartioille, Palola arvioi.

Palveluja tuottamaan potilaat ja asiakkaat tarvitsevat moniammatillisia tiimejä. Työn organisointia ja esimerkiksi tietojärjestelmien pohjalle luotavia digitaalisia palveluja tulee edelleen kehittää.

– Toimivien kokonaisuuksien varmistamiseksi ja paikallisen kilpavarustelun välttämiseksi on turvattava riittävä ohjausmahdollisuus valtiolle tai riittävän suurelle alueelliselle organisaatiolle. Uudistusta valmisteltaessa on lisäksi varmistettava henkilöstön osallistumismahdollisuudet ja turvattava sen asema muutoksien keskellä aidon yhteistoiminnan avulla.

Lisätietoja STTK:ssa: puheenjohtaja Antti Palola, puhelin 040 509 6030.

Ajankohtaista

18.9.2025

Ammattiliitto Pro otti edelläkävijän roolin vastuullisuudessa

Lue
17.9.2025

SuPerin Inberg: Oulaskankaan sairaalan ympärivuorokautinen päivystys on potilasturvallisuusasia

Lue
17.9.2025

Miksi koulutettu maahanmuuttajanainen ei saa Suomessa töitä?

Lue
16.9.2025

SuPer korostaa lasten ja nuorten turvallista lääkehoitoa – SuPerin työryhmä sai tunnustuksen

Lue
16.9.2025

Järjestöjen uusi giljotiinileikkaus peruttiin, kaaos edelleen näköpiirissä

Lue
16.9.2025

30 vuotta paremman eurooppalaisen työelämän puolesta

Lue
16.9.2025

Hyvinvointialueiden säästöt kuormittavat henkilöstön jaksamista – rahoitusmallia tarkasteltava uudelleen

Lue
12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue