Kesäduunari-infoon yli 550 yhteydenottoa – talvikaudella tukea liitoista

Kesäduunari-info, kesätyö

SAK, STTK ja Akava muistuttavat, että nuoren kannattaa liittyä ammattiliittoon jo opiskeluvaiheessa, vaikka opintojen ohessa työskentely olisi vain osa-aikaista.

– Palkansaajajärjestöjen yhteinen Kesäduunari-info on tältä kesältä päättynyt, mutta jäsenet saavat liitoista oikeudellista neuvontaa ja tukea ympäri vuoden mahdollisissa ongelmatilanteissa. Liittoihin voi liittyä myös opiskelijajäseneksi ja tämä on yleensä ilmaista, toteaa kesäduunarineuvoja Sini Siikström.

Suurin osa kesätyönantajista toimii vastuullisesti ja heidän nuorille tarjoamansa kokemus työelämästä on tärkeää. Huolestuttava piirre on kuitenkin suullisten sopimusten ja nollatyösopimusten yleisyys kesätöissä.

– Lähes viidennes palveluun yhteyttä ottaneista ja työsopimuksen muodon ilmoittaneista työskenteli suullisen sopimuksen varassa. Vielä suurempi osa oli tehnyt kesätyöstään nollasopimuksen. Näissä tapauksissa työvuorolistat toimitettiin usein myöhässä ja vuoroja peruttiin lain tai työehtosopimuksen vastaisesti lyhyellä varoitusajalla.

Kun riskinä on tuntien putoamien nollaan, nuori ei aina uskalla keskustella työn epäkohdista työnantajansa kanssa.

– Ongelmatilanteet olivat usein kasautuneita ja juonsivat juurensa työsopimuksen solmimisvaiheeseen. Kun nuori soitti yhdestä asiasta, paljastui muitakin selvitettäviä asioita. Nuori oli saanut toisenlaisen käsityksen työsuhteesta työhaastattelussa tai hän ei ymmärtänyt työehtojen merkitystä työsopimusta allekirjoittaessaan. Keskeiset ehdot, kuten työaika ja palkka olivat saattaneet jäädä myös kokonaan sopimatta.

Palvelua käyttävät myös nuorten läheiset sekä etenkin pienemmät työnantajat

Siikströmin mukaan välillä on mahdotonta sanoa, tiesikö työnantaja lain ja työehtosopimusten määräyksistä vai yrittikö hän siirtää yrittäjäriskiä nuorelle ja käytti hyväksi tämän ymmärtämättömyyttä.

Nuoret tuntevat hyvin Kesäduunari-infon, joka toimi kymmenettä kesää. Yhteydenotot ovat lisääntyneet vuosittain. Palvelua käyttävät myös nuorten läheiset sekä etenkin pienemmät työnantajat. Eniten kysymyksiä tulee palkoista, työajoista, palkkasaatavista ja työsuhteen ennenaikaisista päättämisistä.

Kesäduunarineuvojan pressikuvat voi ladata osoitteesta www.dropbox.com/sh/ro14nq5fylb2ra4/JTA3cqZlXB (Kuvat: Patrik Lindström).

Kesäduunari-infon logo on ladattavissa osoitteesta www.kesaduunari.fi.

Lisätiedot

Kesäduunarineuvoja Sini Siikströmin haastattelut:

SAK:n tiedottaja Pauli Vento, 040 522 3611

SAK:n nuorisosihteeri Tatu Tuomela, 040 534 0577

STTK:n opiskelija- ja nuorisopoliittinen asiantuntija Ulla Hyvönen, 044 777 7089

Akavan asiantuntija (nuoret aikuiset ja työelämä) Miika Sahamies, 050 530 5366

Ajankohtaista

1.5.2025

Antti Palolan vappupuhe

Lue
30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue