Valtion aluehallintouudistus, HE eduskunnalle

STTK:n lausunto valtiovarainministeriölle

STTK:n näkemyksen mukaan esitys valtion aluehallintouudistukseksi on perusteltu ja kannatettava. Kehityssuuntana monialaisuuden ja poikkihallinnollisuuden vahvistaminen oikea. Tunnistamme kuitenkin riskejä, joita liittyy monialaisesti toimiviin virastoihin, jotka toimivat yhden ministeriön pääasiallisessa ohjauksessa. Lupa- ja valvontaviraston osastot toimisivat usean eri ministeriön ohjauksessa, ja Elinvoimakeskusten toimintaa omilla toimialoillaan ohjaa viisi eri ministeriötä. Tämä voi aiheuttaa haasteita viraston toiminnan kokonaisuuden ohjauksessa, johtamisessa ja resurssien jakautumisessa. Myös alueellisesta toimivallasta on pidettävä huolta.

STTK katsoo, että muodostettaviin uusiin virastoihin kohdistuu suuria säästöpaineita valtiontalouden tulevien vuosien rahoitushaasteiden takia. Iso osa toiminnan tehostamisesta syntyvistä myönteisistä vaikutuksista realisoituu kuitenkin vuosien viiveellä. Virastoille tulee antaa työrauha tulevina vuosina. Henkilöstön muutostukeen ja asianmukaisten yhteistoimintamenettelyjen hoitoon on turvattava riittävät resurssit.

STTK:n lausunto kokonaisuudessaan.

Lisätietoja STTK:ssa: Ulla Hyvönen

Ajankohtaista

3.12.2025

SPAL: Säästöt vaarantavat pelastuspalvelujen kehittämisen Keski-Suomessa

Lue
3.12.2025

SuPer: Yksityisen varhaiskasvatuksen elinehto on kilpailukykyiset työehdot

Lue
2.12.2025

Tehy vie Kätilöopiston sairaalan vahingonkorvausjutun korkeimpaan oikeuteen

Lue
2.12.2025

STTK:n puheenjohtaja Antti Palola: Työntekijöiden oikeudet historiallisen heikolla tasolla

Lue
2.12.2025

Tehyn talouspulssi –blogisarjassa ekonomisti Anni Marttinen kyseenalaistaa itsestäänselvyyksinä otettuja reunaehtoja ja totuuksia  

Lue
2.12.2025

Erityisraskausraha

Lue
1.12.2025

Työterveyshuolto nyt – mistä on kyse?

Lue
28.11.2025

Hanna Pakarinen teki naisille voimabiisin– mukana Tehy!

Lue