Neuvottelutulos taloushallintoalalle

Toimihenkilöliitto Erto, Ammattiliitto Pro ja Palvelualojen työnantajat Palta ovat hetki sitten saavuttaneet neuvottelutuloksen Taloushallintoalan työehtosopimuksesta.

Toimihenkilöliitto Erto järjestää neuvottelutuloksesta to 9.2. aamulla käynnistyvän jäsenäänestyksen, joka ratkaisee, hyväksyykö Erto neuvottelutuloksen uudeksi taloushallintoalan työehtosopimukseksi. Erton hallinto on sitoutunut noudattamaan jäsenäänestyksen tulosta.

Neuvottelutulos menee nyt osapuolten hallintojen käsittelyyn ja osapuolet kokoontuvat 9.2. klo 16 arvioimaan tilannetta. Neuvottelutulos on julkinen hallintojen käsittelyn jälkeen.

Jos kaikkien osapuolten hallinnot hyväksyvät neuvottelutuloksen huomenna klo 16, peruuntuu 10.2.–13.2. ajanjaksoa uhkaava lakko ja liukumasaldojen kerryttämiskielto päättyy. Lopullinen tilanne tiedotetaan heti 9.2. klo 16 kokouksen päättymisen jälkeen.

Lisätietoja: Puheenjohtaja Juri Aaltonen, p. 040 553 8536

Toimihenkilöliitto ERTO on yksityisen palvelusektorin asiantuntijatehtävissä työskentelevien ammattiliitto. ERTOn noin 15 000 jäsentä edustavat muun muassa seuraavia aloja: logistiikka, markkinointi- ja tietoala, sosiaali- ja terveysala, henkilöstöpalveluala, tietotekniikan palvelut, matkailu-, liikunta- ja kulttuuripalvelut sekä taloushallinto. ERTO on osa Toimihenkilökeskusjärjestö STTK:ta.

ERTOn jäsenyhdistys Taloushallinnon ammattilaiset ry on maan ainoa pelkästään taloushallinnon ammattilaisten asioihin keskittynyt alan työehdoista sopiva yhdistys.

Ajankohtaista

19.3.2025

Inhimillinen työelämä ja tulevaisuudenusko hukassa

Lue
19.3.2025

Mitä Minna Canth tänään tekisi? 

Lue
19.3.2025

Työmarkkinakeskus­järjestöiltä yhteiset näkemykset tekoälyn hyödyntämisestä työpaikoilla

Lue
18.3.2025

Ammattiliitto Pro: Työtaistelutoimet alkavat valtiolla ensimmäisen kerran lähes 40 vuoteen

Lue
18.3.2025

Harmaan talouden selvitysyksiköstä annetun lain muuttaminen

Lue
18.3.2025

Ammattiliitto Pro: Hallituksen toimilla työelämän tasa-arvo tulee ottamaan takapakkia

Lue
18.3.2025

Ammattiliitto Pro: Helen Oy:lta liikkeenluovutuksessa siirtyneiden kuukausipalkkoja lasketaan yksipuolisesti jopa 700 eurolla

Lue
18.3.2025

Raskaus- ja perhevapaasyrjintä ei vähene työsuhdeturvaa heikentämällä

Lue