Pro ja ERTO ovat tänään 26.1. ilmoittaneet lakosta taloushallintoalalle

Lakko koskee 10.2.2023 kello 0.01 – 13.2.2023 kello 23.59 välisenä aikana alkavia työvuoroja. Sen piirissä ovat taloushallintoalalla työskentelevät, jotka tekevät taloushallintoalan työehtosopimuksen mukaista työtä.
Pro ja ERTO ovat tänään 26.1. ilmoittaneet lakosta taloushallintoalalle

Miksi lakkoon?

Taloushallintoalan työehtosopimusneuvottelut ovat jatkuneet tuloksetta jo noin neljän kuukauden ajan. Työehtosopimus päättyi jo 30.11.2022, mutta työnantajia edustava Palvelualojen työnantajat PALTA ry kieltäytyy sopimasta alalle reilua palkkaratkaisua.

– Emme voi hyväksyä työehtojen heikentämistä, muuan muassa lomaoikeuksien huonontamista, sunnuntaikorvauksen tai lomarahan vaarantamista. Vaadimme reilua alan ammattilaisia kunnioittavaa ostovoimaa turvaavaa sopimusratkaisua. Neuvotteluja vauhdittaaksemme aloitamme lakon taloushallintoalan yrityksissä. Tavoitteena on saada neuvoteltua mahdollisimman nopeasti työehtosopimus, joka turvaa jäsenten edut, sanoo Ammattiliitto Pron palvelusektorin johtaja Minea Pyykönen.

Ajankohtaista

17.9.2025

SuPerin Inberg: Oulaskankaan sairaalan ympärivuorokautinen päivystys on potilasturvallisuusasia

Lue
17.9.2025

Miksi koulutettu maahanmuuttajanainen ei saa Suomessa töitä?

Lue
16.9.2025

SuPer korostaa lasten ja nuorten turvallista lääkehoitoa – SuPerin työryhmä sai tunnustuksen

Lue
16.9.2025

Järjestöjen uusi giljotiinileikkaus peruttiin, kaaos edelleen näköpiirissä

Lue
16.9.2025

30 vuotta paremman eurooppalaisen työelämän puolesta

Lue
16.9.2025

Hyvinvointialueiden säästöt kuormittavat henkilöstön jaksamista – rahoitusmallia tarkasteltava uudelleen

Lue
12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue