Kohti kuntavaaleja – STTK kannustaa äänestämään

Kuntavaalit2021

Ennakkoäänestys jatkuu 8.6. asti, varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina 13.6. Kuntavaaleja siirrettiin huhtikuusta kesäkuuhun vaikean koronatilanteen vuoksi.

Kuntavaaleihin liittyen on keskusteltu paljon kuntien taloudellisesta tilanteesta ja elinvoimaisuudesta, syntyvyydestä, sote-uudistuksesta, koulutuksesta ja asuntopolitiikasta. Monet näistä teemoista olivat esillä myös STTK:n aikaisemmin tekemässä kyselyssä kunnanvaltuutetuille ja kuntalaisille.

STTK:n jäseninä on noin puoli miljoonaa palkansaajaa, joista 180 000 työskentelee kunnissa oman alansa parhaina osaajina ja peräti tuhat on toiminut kuntapäättäjänä. Myös tänä vuonna kuntavaaleissa on eri puolueiden listoilla ehdolla paljon STTK:n jäsenliittojen aktiiveja ja jäseniä.

Kannustamme kaikkia jäseniämme, ja suomalaisia yleensä, äänestämään kuntavaaleissa. Demokratia toimii ja toteutuu parhaiten kun mahdollisimman moni käyttää äänioikeuttaan.

STTK:n tavoitteet kuntavaaleissa >>

STTK:n webinaarisarja kuntavaaleihin liittyen >>

Ajankohtaista

4.12.2023

Vammaiset ihmiset kohtaavat edelleen paljon syrjintää

Lue
4.12.2023

Tehy: Hallituksen esitysluonnos työrauhalainsäädännön muutoksista viittaa kintaalla perusoikeuksille

Lue
2.12.2023

STTK-Opiskelijoiden puheenjohtajaksi Valtteri Mäyrälä 

Lue
2.12.2023

Tamperelainen Ida Korsimo on STTK:n Tulevaisuuden tekijä 2023 

Lue
1.12.2023

Kirkon alan palkkoja nostetaan – neuvottelutulos on hyväksytty

Lue
1.12.2023

STTK: Työntekijöiden rooli ja osaamistarpeet tunnistettava osana ilmastotoimia

Lue
1.12.2023

Kaisa Rihu Toimihenkilöarkiston johtajaksi

Lue
30.11.2023

Lähde mukaan rakentamaan tervettä ja liikkuvaa Suomea

Lue