Ammattiliitto Pro: Budjettiriihessä on peruttava tutkimusrahoituksen leikkaukset

Hallituksen puoliväliriihessä tehty päätös leikata 35 miljoonaa julkisesta tutkimusrahoituksesta on hyvin lyhytnäköinen ratkaisu. Pro vaatii, että päätös on peruttava syksyn budjettiriihessä. Suomen kilpailukyky ja sen myötä hyvinvointi rakentuvat osaamiselle, tutkimuksella ja innovaatioille.

– Hallituksen linjaus on räikeässä ristiriidassa tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotiekartan, hallitusohjelman ja uuden koulutuspoliittisen selonteon kanssa, kun tavoitteena on nostaa TKI-panostukset neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta. Julkinen tutkimusrahoitus kannustaa myös yksityisen sektorin investoimaan osaamiseen ja TKI-toimintaan, Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen sanoo. 

Tieteellisessä tutkimuksessa leikkaus vaikuttaisi ennen pitkää kaikilla koulutustasoilla varhaiskasvatuksesta jatkuvaan oppimiseen. Pelkona on myös yksityisen sektorin panostuksen väheneminen tutkimustoiminnan rahoituksessa. 

Määrärahaleikkauksen nopeimmat vaikutukset ovat konkreettisia. 

Yliopistojen rahoitusmalli edellyttää niiltä vahvoja tieteellisiä tutkimusnäyttöjä. Enemmistö tutkijoista työskentelee määräaikaisissa tehtävissä, joten heidän työllisyystilanteensa heikkenee nopeasti. 

– Huoli siitä, miten esitetty vähennys vaikuttaa jo nyt kovassa työpaineessa oleviin yliopiston työntekijöihin, niin tutkijoihin ja opettajiin kuin asiantuntija- ja tukipalveluihin, on suuri. Joka tapauksessa vähennys vaikuttaisi jokaisen yliopiston budjettiin.

Lisätietoja: Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen, p. 050 576 0389

Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esimiehet alaan katsomatta.
Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.
Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen.

Ajankohtaista

30.11.2023

Lähde mukaan rakentamaan tervettä ja liikkuvaa Suomea

Lue
29.11.2023

Ammattiliitto Jyty on tyytyväinen palkkaharmonisoinnin sovintoon Päijät-Hämeen hyvinvointikuntayhtymässä

Lue
29.11.2023

Komissiolta tuki työmarkkinaosapuolten vuoropuhelulle

Lue
29.11.2023

SuPer: Palkkojen yhdenmukaistamisesta sovinto Päijät-Hämeen hyvinvointikuntayhtymässä – lähihoitajien tehtäväkohtaiset palkat korotetaan vaativuustasojen korkeimpiin tehtäväkohtaisiin palkkoihin

Lue
28.11.2023

Ammattiliitto Pron ja Naisten Linjan ohje tarjoaa apua väkivallan kokijoiden auttamiseksi työpaikoilla

Lue
28.11.2023

Tehyn kysely: Hoitajien työhyvinvointi hieman parantunut, silti yli 90 % nuorista hoitajista harkitsee alanvaihtoa

Lue
27.11.2023

Työelämäheikennykset koskettavat erityisesti nuoria

Lue
25.11.2023

Minä en pienestä hätkähdä, mutta…

Lue