Kohti kuntavaaleja – STTK:n tavoitteet

Kirjoittaja:

Elena Gorschkow

yhteiskuntavaikuttamisen päällikkö

Profiili

STTK:n jäsenliitot ovat koonneet ajatuksiaan kuntien hyvinvoinnista tulevalla valtuustokaudella. Niiden pohjalta STTK on tehnyt kuntavaalitavoitteensa, jotka löytyvät täältä. Kevään aikana osallistumme aktiivisesti eri tavoin keskusteluun paremmista kunnista ja muun muassa kaikille avoimet sttk.fi/webinaarit löydät täältä. Lämpimästi tervetuloa mukaan!

STTK:n jäseninä on noin puoli miljoonaa palkansaajaa, joista 180 000 työskentelee kunnissa oman alansa parhaina osaajina ja peräti tuhat on toiminut kuntapäättäjänä. Jäsenistössämme on osaaminen, joka näkyy aivan ruohonjuuritasolla, käytännön palvelujen toteutuksessa.

Toivottavasti mahdollisimman moni asettuu ehdolle kuntavaaleissa. Kannustamme myös kaikkia äänestämään tulevissa vaaleissa- pandemiasta huolimatta, demokratian toteutumiseksi.

Ajankohtaista

24.10.2025

Ammattiliitto Pro tukee Else-Mai Kirvesniemeä STTK:n puheenjohtajaksi

Lue
24.10.2025

Tehy jätti työtuomioistuimeen kanteen Helsingin kaupungin uusimmista palkkasotkuista

Lue
24.10.2025

Komission työohjelma 2026 – Palkansaajien kannalta keskeiset aloitteet

Lue
23.10.2025

Jyty: Esitys irtisanomisen helpottamisesta lisää työntekijöiden syrjintäriskiä ja epävarmuutta työmarkkinoilla

Lue
23.10.2025

Toimihenkilöarkiston syysterveiset

Lue
23.10.2025

SuPerin Inberg: Työntekijöiden irtisanomissuojaa ei tule heikentää

Lue
23.10.2025

Ammattiliitto Kelan toimihenkilöt hakee jäsensihteeriä

Lue
23.10.2025

Ammattiliitto Pro: Irtisanomisen helpottaminen on väärä signaali vallitsevassa työllisyystilanteessa

Lue