Lapin yliopiston yhteistoimintaneuvottelut on käytävä aidosti

– Tänään Lapin yliopistossa käynnistyvä yhteistoimintamenettely on käytävä henkilöstö aidosti huomioiden, vaatii Ammattiliitto Pron johtaja Niko Simola.

Lapin yliopisto on käynnistänyt yhteistoimintamenettelyn, jonka tavoitteena on käsitellä henkilöstön kanssa tehtävien uudelleenorganisointia ja säästöjä. Säästötarpeeksi on ilmoitettu 2,5 miljoonaa euroa. Yhteistoimintamenettelyn kohteena ovat kaikki työntekijät, mutta hallinnon rakenteiden muuttaminen ei koske opetus- ja tutkimushenkilöstöä. Henkilöstön vähentämistarpeeksi on ilmoitettu 40 työntekijää.

Ammattiliitto Pron jäsenistö on tyrmistynyt yt-neuvottelujen mitoituksesta ja kohdentamisesta. Käytännössä tulkitsemme vähennysten kohdistuvan muuhun kuin opetus- ja tutkimushenkilöstöön, joten pelko jäsenistön piirissä on suuri irtisanomisten kohdentumisesta juuri niihin tehtäviin, joita jäsenistömme pääosin tekee.

– Yhteistoimintamenettelyssä on edelleen haettava säästökohteiksi muita vaihtoehtoja kuin henkilöstön vähentämistä. Yliopisto tähtää pysyviin talouden säästötoimiin, mutta jos ne tehdään vain henkilöstön kustannuksella, on se kohtuutonta ja epäoikeudenmukaista, toteaa Simola.

Vaihtoehtojen perusteellinen arviointi tarvitaan. Vaikka Pro ymmärtääkin talouden tosiasiat, on Lapin yliopiston pitkäjänteinen kehittäminen tavoite, jolla voidaan hakea pysyviä säästöjä kestävällä tavalla.

Yliopiston on valmistauduttava muutosturvasta huolehtimiseen

Yliopiston on valmistauduttava muutosturvasta huolehtimiseen ja henkilöstön kysymyksiin työttömyysturvan, uudelleen kouluttautumisen, eläkevaihtoehtojen ja muiden yksilöitä askarruttavien asioiden suhteen. Varmasti jokainen työntekijä Lapin yliopistossa miettii ”miten minun käy” ja sitä kysymystä ei saa väheksyä. Henkilöstöä on kohdeltava arvostavasti. Kaikki yliopistossa tehtävä työ on arvokasta. Yliopisto tarvitsee tekijänsä.

– Yliopiston on kannettava myös yhteiskunnallinen vastuunsa. Siitä syystä mahdollisesti irtisanottaville työntekijöille on taattava vahva muutosturvapaketti työttömyyden ennaltaehkäisemiksi, korostaa Simola.

Lisätietoja
Niko Simola, Ammattiliitto Pron johtaja, puh. 040 566 8517

*****

Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esimiehet alaan katsomatta.

Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia.

arjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.
Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen.

***

Yliopistot tuuliajolla – kuka heittäisi ankkurin?

Ajankohtaista

5.12.2025

Ammattiliitto Pro: SASKin rahoitusleikkaukset täysin poliittisia

Lue
5.12.2025

STTK:n puheenjohtaja Antti Palola: Yrittäjien eläkkeiden alivakuuttamisen ongelma on kitkettävä

Lue
5.12.2025

Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön

Lue
3.12.2025

SPAL: Säästöt vaarantavat pelastuspalvelujen kehittämisen Keski-Suomessa

Lue
3.12.2025

SuPer: Yksityisen varhaiskasvatuksen elinehto on kilpailukykyiset työehdot

Lue
2.12.2025

Tehy vie Kätilöopiston sairaalan vahingonkorvausjutun korkeimpaan oikeuteen

Lue
2.12.2025

STTK:n puheenjohtaja Antti Palola: Työntekijöiden oikeudet historiallisen heikolla tasolla

Lue
2.12.2025

Tehyn talouspulssi –blogisarjassa ekonomisti Anni Marttinen kyseenalaistaa itsestäänselvyyksinä otettuja reunaehtoja ja totuuksia  

Lue