Tehy ja SuPer asettavat hakusaarron Pohjois-Suomen osuuskunnalle

Tehy ja SuPer ovat julistaneet saartoon Pohjois-Suomen sosiaali- ja terveydenhuollon osuuskunnan ja sen alaiset tytäryhtiöt. Muun muassa Tervia Osaajat Oy tuottaa sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita Pohjois-Pohjanmaan, Länsi-Pohjan ja Lapin sairaanhoitopiirien sekä Keski-Pohjanmaan sosiaali- ja terveyspalvelukuntayhtymä Soiten ja Kainuun sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymän alueille.

Liittojen mukaan osuuskunta ja sen tytäryhtiöt eivät ole suostuneet toistuvista yrityksistä huolimatta neuvottelemaan niiden kanssa omasta työehtosopimuksesta, vaikka osuuskunnan tytäryhtiöineen on tarkoitus tulevaisuudessa työllistää myös Tehyn ja SuPerin edustamia hoitajia.

Käytännössä hakusaarto vaikuttaa siten, että Tehyn ja SuPerin jäsenet eivät hae töitä osuuskunnasta ja sen alaisista yrityksistä tai solmi työsopimusta saarron kohteena olevien organisaatioiden kanssa.

– Haluamme turvata jäsentemme työehdot ja mahdollisuuden auttaa ja valvoa heidän etuaan myös tulevaisuudessa. Tämä ei ole mahdollista ilman liittojen ja työnantajan tekemää työehtosopimusta, Tehyn edunvalvontajohtaja Else-Mai Kirvesniemi sanoo.

Saarto astuu voimaan maanantaina 10. helmikuuta. Saarto on voimassa siihen asti, että osuuskunta yhtiöineen suostuu neuvottelemaan talokohtaisesta työehtosopimuksesta.

– Edellytämme, että osuuskunta tytäryhtiöineen solmii talokohtaisen työehtosopimuksen Tehyn ja SuPerin kanssa ennen hoitajia koskevan toiminnan aloittamista, koska edustamme ehdotonta ja ylivoimasta enemmistöä hoitajista, SuPerin edunvalvontajohtaja Anne Sainila-Vaarno muistuttaa.

Lisätietoja:
Tehyn edunvalvontajohtaja Else-Mai Kirvesniemi, p. 050 346 0847
SuPerin edunvalvontajohtaja Anne Sainila-Vaarno, p. 050 310 1492

Ajankohtaista

3.11.2025

SuPer: Yksityisen sosiaalipalvelualan tes-neuvottelut (SOSTES) alkavat 3. marraskuuta – palkkauksen ja työhyvinvoinnin parantaminen kärkitavoitteita

Lue
3.11.2025

Vuoden tasa-arvotekona palkittu hanke edistää monimuotoisuutta työelämässä

Lue
31.10.2025

Naisten kuvainnollinen palkkapäivä ei katoa minimisääntelyllä

Lue
31.10.2025

STTK Naisten palkkapäivänä: Palkka-avoimuusdirektiivi paljastaa Suomen todellisen tasa-arvotahdon

Lue
30.10.2025

Suomalainen varautuu pitkään pahaan päivään

Lue
29.10.2025

Ammattiliitto Pron maineessa poikkeuksellisen kova nousu

Lue
29.10.2025

Pelastusalan kriisivalmius rapautuu – henkilöstöstä ja suorituskyvystä huolehdittava

Lue
29.10.2025

SuPer: Viiden sote-alueen kuntayhtymämalli ratkaisu sote-kriisiin

Lue