Pula hoitajista on kansainvälinen ongelma

hoitajamitoitusta on notettava heti

Hoitotyön johtajat eri puolilta Eurooppaa ovat kokoontuneet Helsinkiin.

Jokainen hoitotyön johtaja maasta riippumatta pohtii hoitotyön tulevaisuutta ja käynnissä olevaa muutosta hoitoalan vetovoimassa, henkilöstön saatavuudessa ja pysyvyydessä.

Hoitotyön ja hoitajien yleinen arvostus, hoitotyön näkyväksi tekeminen ja käynnissä oleva muutos johtamiskulttuurissa ovat hoitotyön johtamisen yleisiä haasteita jokaisessa Euroopan maassa.

Yli 200 hoitotyön johtajaa eri puolilta Eurooppaa on saapunut Helsinkiin ENDA-kongressiin ratkaisemaan heitä mietityttäviä asioita yhdessä. Osanottajia on muun muassa Islannista, Isosta-Britanniasta ja Saksasta. Kongressi järjestetään Paasitornissa 12.-14. syyskuuta.

ENDA (European Nurse Directors Association) on Euroopan hoitotyön johtajien yhteistyöjärjestö.

– Pula hoitajista on maailmanlaajuinen, joten hoitotyön johtajat kohtaavat samoja haasteita maasta riippumatta, Tehyn Yhteiskunta ja kehittäminen -toimialan johtaja Kirsi Sillanpää sanoo.

ENDA-kongressi on johtajille ainutlaatuinen mahdollisuus verkostoitua, vaihtaa kokemuksia ja vinkkejä.

– Johtajat haluavat onnistua tehtävässään niin, että henkilöstö viihtyy työpaikassaan ja hoitoalalla niin hyvin, että pysyvät alalla.

Hoitohenkilöstön ja sen johtajien osaamista tarvitaan, kun sote-uudistus käynnistyy Suomessa jälleen kerran.

– Esimerkiksi hoitajien ja lääkäreiden välisen työnjaon kehittämisessä tarvitaan hoitohenkilökunnan tietoa ja ymmärrystä työn sisällöistä ja vaatimuksista.

Vaikka sote-uudistus on polkenut paikoillaan, Suomessa on silti onnistuttu uudistamaan terveydenhuollon toimintatapoja. Magneettisairaalamallin mukainen toiminnan kehittäminen uudistaa esimerkiksi johtamista, lisää hoitajien työn itsenäisyyttä ja vaikuttavien toimintatapojen käyttöä.

Magneettisairaala on kansainvälinen, virallinen tunnus, jonka sairaala saa erinomaisesta hoitotyöstä ja potilaan hoidon tuloksista. Suomessa laatumalliin pyrkii esimerkiksi HUS.

ENDA järjestää kansainvälisen kongressin joka toinen vuosi. Nyt järjestettävä kongressi on neljästoista ja kolmatta kertaa Helsingissä. Tehy järjestää kongressin yhteistyössä ENDAn, Itä-Suomen yliopiston, HUS:n ja Laurea-ammattikorkeakoulun kanssa.

Tehyn yhteiskunta ja kehittäminen -toimialan johtaja Kirsi Sillanpää on ENDAn hallituksen jäsen.

Lisätietoja:

Yhteiskunta ja kehittäminen -toimialan johtaja Kirsi Sillanpää, p. 040 820 7848

***

SuPer ja Tehy: Yhteiskunnalla ei ole varaa olla nostamatta hoitoalan palkkoja

Ajankohtaista

30.11.2023

Lähde mukaan rakentamaan tervettä ja liikkuvaa Suomea

Lue
29.11.2023

Ammattiliitto Jyty on tyytyväinen palkkaharmonisoinnin sovintoon Päijät-Hämeen hyvinvointikuntayhtymässä

Lue
29.11.2023

Komissiolta tuki työmarkkinaosapuolten vuoropuhelulle

Lue
29.11.2023

SuPer: Palkkojen yhdenmukaistamisesta sovinto Päijät-Hämeen hyvinvointikuntayhtymässä – lähihoitajien tehtäväkohtaiset palkat korotetaan vaativuustasojen korkeimpiin tehtäväkohtaisiin palkkoihin

Lue
28.11.2023

Ammattiliitto Pron ja Naisten Linjan ohje tarjoaa apua väkivallan kokijoiden auttamiseksi työpaikoilla

Lue
28.11.2023

Tehyn kysely: Hoitajien työhyvinvointi hieman parantunut, silti yli 90 % nuorista hoitajista harkitsee alanvaihtoa

Lue
27.11.2023

Työelämäheikennykset koskettavat erityisesti nuoria

Lue
25.11.2023

Minä en pienestä hätkähdä, mutta…

Lue