Palkka-asiat mietityttävät kesätyöntekijöitä – Palkansaajakeskusjärjestöjen yhteinen Kesäduunari-info palvelee läpi kesän

Nuori kesätyössä

Kauanko harjoittelijapalkkaa tai koululaispalkkaa voidaan maksaa? Entä miten vähimmäispalkka määräytyy?

Palkkaukseen liittyvät kysymykset ovat olleet Kesäduunari-infon suositumpia kysymyksiä tänäkin kesänä.

– Varsinkin vähimmäispalkasta on tullut tasaisesti kyselyitä, kertoo SAK:n, Akavan ja STTK:n yhteisen Kesäduunari-infon neuvoja Juuli Jokinen.

Jokisen mukaan palkkaan ja vähimmäispalkkaan liittyviä kysymyksiä on tullut sekä tes-aloilta että aloilta, joilla ei ole työehtosopimusta.

– Työsopimuslain mukaan työntekijän tulee saada työstään tavanomainen ja kohtuullinen palkka. Laissa ei kuitenkaan ole määritelty mitään varsinaista vähimmäispalkkaa, Jokinen muistuttaa.

Ehdot työn palkkaukselle määräytyvät työsopimuslain lisäksi työehtosopimuksessa, joka määrittää työstä maksettavan minimipalkan.

– Moni on halunnut tarkistaa kesäduunaripuhelimesta esimerkiksi sen, kuuluuko hänelle tietyillä kokemusvuosilla tietty palkka. Samoin kyselyitä on tullut siitä, kuuluuko kesätyöntekijälle alin taulukkopalkka vai harjoittelijapalkka.

Ota yhteyttä somessa, nettilomakkeella tai puhelimitse

Palkansaajakeskusjärjestöjen yhteisestä kesäduunari-infosta voi kysyä neuvoa esimerkiksi palkkaan, työaikaan ja koeaikaan liittyen. Kaikki kysymykset käsitellään luottamuksellisesti.

Puhelimitse neuvoja saa numerosta 0800 179 279. Puhelinpalvelu vastaa maanantaista perjantaihin kello 9–15. Neuvontaa saa suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Palveluun voi soittaa nimettömänä.

Palvelun verkkosivuille www.kesaduunari.fi on koottu kesätyöntekijöille tärkeää työelämätietoa kuten kesäduunarin muistilista ja vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin. Sivujen kautta voi myös lähettää kysymyksiä kesäduunarineuvojalle.

Kesäduunari-info on avoinna perjantaihin 31. elokuuta saakka. Kesäduunari-info on myös Facebookissa ja Twitterissä.

SAK, Akava ja STTK 27.6.2018

Kuva: Heikki Saukkomaa/Lehtikuva

Ajankohtaista

14.11.2025

Muutosneuvottelut Metsä Groupilla, UPM:llä ja Stora Ensolla

Lue
14.11.2025

STTK-Opiskelijat hakee kahta varapuheenjohtajaa vuodelle 2026

Lue
14.11.2025

Tehy vaikuttaa valkokankaalla Syke 3 – Kipinöitä yössä -elokuvassa

Lue
14.11.2025

Hyvinvointialueiden kriisiin luvattu korjaus – SuPer kannattaa parlamentaarista yhteistyötä

Lue
14.11.2025

Paikallisen erän siirto korvataan täysmittaisesti – tehyläisenä et menetä mitään

Lue
13.11.2025

KthLiitto toivoo uutta alkua kelalaiselle yhteistoiminnalle

Lue
13.11.2025

Avunsaantia ei saa hidastaa – hätäkeskuspäivystäjien määrä on turvattava

Lue
13.11.2025

Vihreän siirtymän investointeja odotetaan edelleen

Lue