Suomen Laivanpäällystöliitto: Arctia Oy ajaa laajoja heikennyksiä kansipäällystön työehtoihin murtajilla

Suomen Laivapäällystöliitto

Arctia Oy on esittänyt laajoja heikennyksiä konventionaalisten jäänmurtajien ja monitoimimurta-jien kansipäällystön työehtoihin ja heikennysten kokonaisvaikutus ansioihin olisi kymmeniä pro-sentteja. Arctia Oy on ilmoittanut, että heikennykset kohdistuisivat vain ja ainoastaan kansipääl-lystön työehtoihin eivätkä heikennykset koskisi muita Arctia Oy:n konsernin palveluksessa ole-via henkilöitä.

Suomen Laivanpäällystöliitto ei hyväksy työehtojen kokonaisvaltaista heikennystä ja tämän johdosta ilmoitus työnsei-sauksesta on annettu Arctia Oy:n konventionaalisille jäänmurtajille ja monitoimimurtajille. Työnseisaus alkaa 7.3.2018 klo 14.00, jos sopimusta ei synny ennen sitä.

Valtakunnansovittelija Minna Helle on kutsunut osapuolet valtakunnansovittelijan toimistolle neuvotteluihin 22.2.2018 klo 14.00 alkaen.

Lisätietoja antaa toiminnanjohtaja Johan Ramsland puh. 040 667 2227

***

Suomen Laivanpäällystöliitto ja Suomen Varustamot sopimukseen kilpailukykysopimuksesta

Ajankohtaista

10.1.2025

Pro ilmoitti lakoista teknologiateollisuuteen

Lue
10.1.2025

Tekoäly tulee – vai tuleeko älytön teko?

Lue
9.1.2025

Haemme työsuhdeneuvojaa Kesäduunari-infoon

Lue
9.1.2025

Tehy lopettaa viestinnän X:ssä – Propaganda ja vihanlietsonta tukahduttavat kansalaisten sananvapauden sekä aiheuttavat turvallisuusuhkaa

Lue
9.1.2025

Viestintäasiantuntija Linda Horttanainen aloitti STTK:ssa

Lue
8.1.2025

Tehy: Valtion rahoitusvaje pakottaa taas leikkaamaan työntekijöiden hyvinvoinnista ja potilasturvallisuudesta – ensihoitajia vähennetään eri puolilla Uuttamaata

Lue
2.1.2025

Jytyn mielestä laki suojelutyöstä ei ole tarpeen – kertoo 5 syytä miksi

Lue
30.12.2024

Vuodenvaihteessa 2024–2025 voimaantulevia muutoksia

Lue