Työoikeuden asiantuntija: KKO:n ratkaisu ei vaikuta henkilöstöedustajien toimivaltuuksiin työpaikoilla

Korkeimman oikeuden (KKO) tekemän ennakkopäätöksen  jälkeen julkisuudessa on käyty keskustelua, millaisilla valtuutuksilla luottamusvaltuutetut voivat toimia työpaikoilla.

Työ- ja sosiaalioikeuden dosentin Jaana Paanetojan mielestä KKO:n luottamusmiespäätös ei vaikuta millään tavalla luottamusvaltuutettujen toimivaltuuksiin työpaikoilla.

– KKO:n ratkaisussa ei otettu – eikä voitukaan ottaa – kantaa luottamusvaltuutettujen toimivaltuuksiin, koska tapaus koski luottamusvaltuutetun valintaa, ei toimivaltuuksia. Luottamusvaltuutettu ei tämän ratkaisun myötä astu luottamusmiehen tilalle. Sellaiset päätelmät ovat tarkoitushakuisia, Paanetoja huomauttaa.

Laissa ei ole säännöksiä luottamusvaltuutetun toimivallasta neuvotella tai solmia edustamiensa työntekijöiden puolesta työehtosopimuksissa tarkoitettuja paikallisia sopimuksia.

– Työehtosopimuksen osapuolet päättävät itsenäisesti, keille he delegoivat toimivaltaansa. Jos työehtosopimuksessa mainitaan paikallisen sopimisen työntekijäosapuolena vain luottamusmies eikä luottamusvaltuutettua, ei luottamusvaltuutetulla ole asiassa toimivaltaa.

Lue työ- ja sosiaalioikeuden dosentti Jaana Paanetojan ja tutkija Ilkka Ruposen kommentti KKO:n päätöksestä Edilexin sivuilla.

Kuva: Edilex

Ajankohtaista

14.11.2025

Muutosneuvottelut Metsä Groupilla, UPM:llä ja Stora Ensolla

Lue
14.11.2025

STTK-Opiskelijat hakee kahta varapuheenjohtajaa vuodelle 2026

Lue
14.11.2025

Tehy vaikuttaa valkokankaalla Syke 3 – Kipinöitä yössä -elokuvassa

Lue
14.11.2025

Hyvinvointialueiden kriisiin luvattu korjaus – SuPer kannattaa parlamentaarista yhteistyötä

Lue
14.11.2025

Paikallisen erän siirto korvataan täysmittaisesti – tehyläisenä et menetä mitään

Lue
13.11.2025

KthLiitto toivoo uutta alkua kelalaiselle yhteistoiminnalle

Lue
13.11.2025

Avunsaantia ei saa hidastaa – hätäkeskuspäivystäjien määrä on turvattava

Lue
13.11.2025

Vihreän siirtymän investointeja odotetaan edelleen

Lue