STTK:n hallitus: Kyttääminen ei auta työtöntä eikä paranna työllisyyttä

Tänään kokoontuneen STTK:n hallituksen mielestä työttömyys on saatava talttumaan ja kaikki kivet työllisyyden edistämiseksi on käännettävä.
– Suhtaudumme myönteisesti työttömien aktivointiin, mutta kaikkien toimien on oltava järkeviä ja aidosti autettava työtöntä saamaan työpaikka, puheenjohtaja Antti Palola korostaa.

Maan hallitus valmistelee parhaillaan toimenpiteitä työttömien aktivoimiseksi ja työnhaun seuraamisen varmistamiseksi.
– Niiden vaikuttavuus on STTK:n mielestä kyseenalainen. Vaikka työttömän on aktiivisesti haettava töitä, määriin ja aikarajoihin kytketty työhakemusten tehtailu johtaa siihen, että järjestelmä entisestään monimutkaistuu ja byrokratia lisääntyy. Työvoimapalveluiden resurssit kohdistuvat työllisyyttä edistävien palveluiden sijaan työttömien valvontaan ja sanktioihin. Tällainen kyttäysmeininki ei auta työtöntä, ei luo työpaikkoja eikä Suomen työllisyyttä paranna, Palola moittii.

Alun perin STTK on suhtautunut niin sanotun aktiivimallin valmisteluun myönteisesti. Työryhmän esitys on parhaillaan lähdössä lausuntokierrokselle.
– Jos malli toteutuisi, se toimisi STTK:n kentässä enimmäkseen myönteisesti, sillä työttömän omavastuupäivät vähenisivät seitsemästä viiteen. Valtaosalla työttömistä työttömyysjaksot ovat kuitenkin alle puoli vuotta, Palola kiteyttää.

STTK edellyttää Hetemäen työllisyystyöryhmän jatkovalmistelulta kuitenkin tasapainoista ratkaisua.
– Aktiivimallin toteuttaminen edellyttää, että työttömyysturvalla opiskelua helpotetaan ja vastentahtoisiin nollasopimuksiin liittyvän työajan vakiintumisen osalta saadaan ratkaisuja. Nämä ovat tasapainoisuuden edellytys, Palola korostaa.

Ajankohtaista

27.11.2025

Pelastustoimen uusi palvelutasopäätös uhkaa heikentää kokonaisturvallisuutta Satakunnassa – Aluevaltuustolla vielä mahdollisuus vaikuttaa

Lue
26.11.2025

SPAL: Pohjois-Savon pelastustoimi kriittisessä tilanteessa – lisähenkilöstöä tarvitaan heti

Lue
24.11.2025

BASTUN-kokous STTK:ssa: ammattiliitoilla keskeinen rooli kriisien aikana

Lue
24.11.2025

SuPerin Inberg: Teknologia ei saa murentaa hoivan minimitasoa

Lue
21.11.2025

Tehyn uusi yhteiskuntasuhteiden päällikkö on Ira Hietanen-Tanskanen

Lue
20.11.2025

Ammattiliitto Pron edustajisto: suomalaisyrityksillä on nyt näytön paikka

Lue
20.11.2025

Vastaako nuorten työllistymisseteli siihen tarpeeseen, johon se on luotu?

Lue
20.11.2025

Lasten kotihoidon ja yksityisen hoidon tuki

Lue