STTK:n Katarina Murto: Sopimusvapauden rajoittaminen johtaisi eriarvoisuuteen työmarkkinoilla

Suomi on vuosikymmenten ajan pystynyt pitkäjänteisesti kehittämään työelämää sekä työ- ja virkasuhteen ehtoja kollektiivisten sopimusten ja kolmikannan keinoin. STTK:n edunvalvontajohtaja Katarina Murto korostaa, että pakottavalla lainsäädännöllä voimaan tulevat työehtojen heikennykset rajoittaisivat kollektiivista sopimusvapautta. Se puolestaan horjuttaisi ennustettavuutta ja vakautta työmarkkinoilla, voisi johtaa haitalliseen palkkakilpailuun yritysten välillä ja lisäisi palkansaajien välistä eriarvoisuutta.

– Työ- ja virkaehtosopimusten tarkoituksena on turvata vähimmäisehdot sovellettavalla alalla. On syytä muistaa, että työnantajat ja palkansaajat sopivat näistä ehdoista yhdessä. Paremmista ehdoista sopimisen kääntöpuolena on useimmiten joistakin eduista luopuminen, esimerkiksi maltillisemmat palkankorotukset. Ratkaisut ovat kompromisseja, joissa jokainen sopimuksen osapuoli voittaa ja häviää. Sopimuksilla pystytään myös huomioimaan alakohtaiset tarpeet, Murto painottaa.

– Työmarkkinajärjestöt kykenevät neuvottelemaan vaikeistakin asioista ja saavuttamaan ratkaisuja, joihin osapuolet sitoutuvat.

Suomea velvoittavien kansainvälisten sopimusten ja perustuslain mukaan kollektiiviseen sopimustoimintaan kuuluu  neuvottelu-ja sopimusvapaus, eli oikeus sopia myös työlainsäädännön minimisuojaa paremmista ehdoista. Hallituksen toimet rajoittaisivat kollektiivista sopimusvapautta, mutta olisivat ristiriidassa myös yksilötason sopimusvapauden kanssa

– Työsuhteen ehdoista sovitaan usein yksilötason työsopimuksissa tarkemmin kuin vain viittaamalla alan työ-tai virkaehtosopimukseen. Vaikka lainsäädännössä säädetään enimmäistaso tietyille asioille, voivat sitä paremmat työehdot säilyä monilla palkansaajilla, jos työsopimuksessa on sovittu paremmin. Näitä yksilötasolla sovittuja ehtoja työnantaja voi heikentää vain irtisanomisperusteella. Jos työnantaja palkkaa uusia työntekijöitä heikommin ehdoin, työnantajan on noudatettava lain edellyttämää tasapuolisen kohtelun velvoitetta.

Lisätietoja: Katarina Murto, puh. 050 568 9188

Ajankohtaista

18.2.2025

Uudistukset ajoivat nuorten työpajatoiminnan kriisiin – Jytyn Voima: ”Päätöksissä on unohdettu nuoret”

Lue
18.2.2025

Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi yhteistoimintalain muuttamisesta, HE 198/2024 vp

Lue
17.2.2025

Miten pidennämme työuria? Tutkijaseminaari 27.2.

Lue
17.2.2025

Kestävä asuminen alkaa meistä kaikista

Lue
14.2.2025

Pro ilmoitti uudesta lakosta teknologiateollisuuteen

Lue
14.2.2025

Maa on jäässä tai kärsä kipeä

Lue
13.2.2025

EU komission työohjelma julkaistiin – se tarvitsisi lisää konkretiaa työelämän kehittämisen osalta

Lue
13.2.2025

Työpaikkailmoituksista yli puolet perättömiä Ranskassa

Lue