Sote-esitys turvaa palveluiden laadun, saatavuuden ja kustannustehokkuuden

STTK on tyytyväinen hallituksen yhteistyössä opposition kanssa tekemään ratkaisuun, jolla kaikkia suomalaisia koskevia sosiaali- ja terveyspalveluita uudistetaan. Pääsihteeri Leila Kostiaisen mielestä on perusteltua tehdä sote-ratkaisut riittävän suurten alueiden varaan.

– Integroidut, riittävän suurilla alueilla järjestettävät palvelut turvaavat parhaiten niiden laadun ja saatavuuden. Suuret alueet ovat myös kustannustehokkaita. Lähipalvelut voidaan turvata tarkoituksenmukaisella tavalla silloin, kun palvelujen järjestäjätaho on suuri organisaatio.

STTK arvioi, että uudistus edellyttää vielä paljon valmistelua, mutta on arvokasta, että syntyvä ratkaisu on kestävä.
– Jatkuva rakenteiden myllertäminen vie aikaa itse työltä.

STTK pitää tärkeänä henkilöstön aseman turvaamista ja tasapuolista kohtelua muutoksessa.
– Uudistusta toteutettaessa on varmistettava, että koko henkilöstö saa käyttää kaiken osaamisensa potilaiden ja asiakkaiden parhaaksi. Kaikkia henkilöstöryhmiä on aidosti kuultava ja henkilöstön edustajien kanssa tehtävä tiivistä yhteistyötä muutosprosesseissa, Kostiainen toteaa.

Lisätietoja: Leila Kostiainen, puhelin 0400 805 417.

***

STTK: Sote-uudistuksen henkilöstöriskeihin ei ole varauduttu

Ajankohtaista

14.11.2025

Muutosneuvottelut Metsä Groupilla, UPM:llä ja Stora Ensolla

Lue
14.11.2025

STTK-Opiskelijat hakee kahta varapuheenjohtajaa vuodelle 2026

Lue
14.11.2025

Tehy vaikuttaa valkokankaalla Syke 3 – Kipinöitä yössä -elokuvassa

Lue
14.11.2025

Hyvinvointialueiden kriisiin luvattu korjaus – SuPer kannattaa parlamentaarista yhteistyötä

Lue
14.11.2025

Paikallisen erän siirto korvataan täysmittaisesti – tehyläisenä et menetä mitään

Lue
13.11.2025

KthLiitto toivoo uutta alkua kelalaiselle yhteistoiminnalle

Lue
13.11.2025

Avunsaantia ei saa hidastaa – hätäkeskuspäivystäjien määrä on turvattava

Lue
13.11.2025

Vihreän siirtymän investointeja odotetaan edelleen

Lue