STTK: Nuorten työntekijöiden oikeuksia ei saa polkea koeaikoja rukkaamalla

Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ei pidä EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämiehen ehdotusta nuorten koeajan pidentämiseksi kannatettavana.

Neljän kuukauden koeaika riittää

– Koeajan tarkoitus on molemmin puolin arvioida, onko työpaikka sopiva työntekijälle. Neljän kuukauden koeaika riittää tähän hyvin, STTK:n opiskelija- ja nuorisopoliittinen asiantuntija Ulla Hyvönen painottaa.

Työsuhteita päätetään nykyisinkin koeaikana hyvin kyseenalaisin perustein. Koeajan pidennys altistaisi nuoren kohtuuttomasti esimiehensä tai työnantajansa mahdollisille väärinkäytöksille.

– Kohtuuttoman pitkä epävarmuus nuoren työsuhteen jatkumisesta ei ole työelämän kannalta hyvä asia. Pelon alla työskentely ei ole nykypäivää. Lisäksi on muistettava, että jos jotakin vakavaa työtehtävien laiminlyömistä ilmenee, on siihen olemassa työnantajalle välineet puuttua, Hyvönen muistuttaa.

STTK:n tuore kysely ammattikorkeakouluopiskelijoiden työelämätietoudesta osoittaa, että nuoret tuntevat koeaikakäytännön hyvin.

– Nuoret tuntevat koeajan nykykäytännön varsin hyvin, ja se antaa riittävät mahdollisuudet yhdessä oppisopimuskoulutuksen, työkokeilujen tai vuokratyön kanssa arvioida sekä alan sopivuutta työntekijälle, että työntekijän sopivuutta työtehtäviinsä, Hyvönen kertoo

Lisätietoja :

Ulla Hyvönen , Opiskelija- ja nuorisopoliittinen asiantuntija puh. 09 1315 2237, 044 777 7089

Ajankohtaista

14.11.2025

Muutosneuvottelut Metsä Groupilla, UPM:llä ja Stora Ensolla

Lue
14.11.2025

STTK-Opiskelijat hakee kahta varapuheenjohtajaa vuodelle 2026

Lue
14.11.2025

Tehy vaikuttaa valkokankaalla Syke 3 – Kipinöitä yössä -elokuvassa

Lue
14.11.2025

Hyvinvointialueiden kriisiin luvattu korjaus – SuPer kannattaa parlamentaarista yhteistyötä

Lue
14.11.2025

Paikallisen erän siirto korvataan täysmittaisesti – tehyläisenä et menetä mitään

Lue
13.11.2025

KthLiitto toivoo uutta alkua kelalaiselle yhteistoiminnalle

Lue
13.11.2025

Avunsaantia ei saa hidastaa – hätäkeskuspäivystäjien määrä on turvattava

Lue
13.11.2025

Vihreän siirtymän investointeja odotetaan edelleen

Lue