Tehyn valtuustoon valittiin konkareita ja uusia kasvoja

Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehyn valtuustovaalit pidettiin 17.3.–31.3.2025. Ehdolla oli 410 ehdokasta, joista valtuustoon valittiin 83 kaudelle 2025 – 2029. Vaalipiirinä oli koko maa. Vaaleissa 21,7 % tehyläisistä käytti äänioikeuttaan.

Tehyn valtuustovaalit pidettiin sähköisenä äänestyksenä, jossa tehyläiset äänestivät Tehyn mobiilisovelluksen kautta.

 Saimme päättäjiksi niin kokeneita kuin uusiakin päättäjiä. Tämä on hyvä pohja päätösten tekemiseen, sanoo Tehyn järjestöjohtaja Sari Viinikainen.

Tarkemmat tiedot vaalituloksesta, mm. valtuustoon valituista päättäjistä ja ääniharavista, löytyvät tiedotteen nettiversiosta, jossa on myös muuta vaalitulokseen liittyvää grafiikkaa.

Valtuusto tekee päätökset Tehyn jäsenten edunvalvonnasta, hyväksyy työehtosopimukset, tekee ratkaisuja esimerkiksi työtaistelutoimista sekä päättää liiton toiminnan linjauksista.  

Tehyn valtuuston järjestäytymiskokous pidetään 4.–5.6. Kokouksessa valitaan Tehylle puheenjohtaja, varapuheenjohtajat ja hallitus sekä valtuuston puheenjohtaja ja varapuheenjohtajat.

Puheenjohtajaehdokkaita on kaksi. Nykyisen istuvan puheenjohtajan Millariikka Rytkösen lisäksi Kim Yli-Pelkola on ehdolla puheenjohtajaksi.

Lisätietoja: Tehyn järjestöjohtaja Sari Viinikainen, puh 040 779 3637, sari.viinikainen(at)tehy.fi

Ajankohtaista

29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue
28.4.2025

STTK: Nuorten työelämän epävarmuutta ei saa lisätä – vaikutukset mielenterveyteen ja perheellistymissuunnitelmiin merkittävät

Lue
28.4.2025

Työsuojelun yhteistoiminnalla tuottavuutta ja hyvinvointia

Lue
24.4.2025

Ammattiliitto Pro: Rikkaiden riihessä todelliset kasvutoimet unohtuivat

Lue
24.4.2025

SPAL ja Jyty: Pelastusalan ammattilaisille on turvattava vakaa palkkakehitys

Lue
24.4.2025

Tehy tuki arvostetun kirjailijan Riku Siivosen tietokirjaa, jossa kerrotaan synnytyksistä isän silmin ja kätilön arvokkaasta työstä

Lue