ERTO: Taloushallintoalan työtaistelutoimet alkavat 17.3.

Toimihenkilöliitto Erto ja Ammattiliitto Pro ovat julistaneet liukumasaldojen kerryttämiskiellon taloushallintoalalle maanantaista 17.3.2025 klo 00.01 alkavista työvuoroista alkaen.

Toimihenkilöliitto Erto ja Ammattiliitto Pro ovat neuvotelleet Palvelualojen työnantajat Palta ry:n kanssa taloushallintoalan valtakunnallisesta työehtosopimuksesta marraskuusta 2024 lukien. Neuvottelutulosta ei ole vieläkään saavutettu. 

On todella surullista, että taloushallintoalla ei pystytä saavuttamaan neuvottelutulosta ilman työtaisteluja, sanoo Erton puheenjohtaja Juri Aaltonen. 

Työtaistelutoimenpiteen sisältö: 

Toimihenkilöliitto Erto ja Ammattiliitto Pro ovat julistaneet liukumasaldojen kerryttämiskiellon taloushallintoalalle maanantaista 17.3.2025 klo 00.01 alkavista työvuoroista alkaen. Liukumasaldojen kerryttämiskielto on voimassa 30.4.2025 klo 24.00 asti tai siihen asti kun osapuolet ovat sopineet uudesta työehtosopimuksesta.   

Liukumasaldojen kerryttämiskielto koskee kaikkia taloushallintoalalla työskenteleviä, joiden työsuhteissa noudatetaan ainakin joiltakin osin valtakunnallista Taloushallintoalan työehtosopimusta.  Taloushallintoalan työehtosopimusta eli tessiä noudatetaan Palvelualojen työnantajat Palta ry:n jäsenyrityksissä. Tessin noudattamisesta on voitu sopia myös työsopimuksessa tai sitä voidaan muuten vakiintuneesti noudattaa.

Liukumasaldojen kerryttämiskielto koskee kaikkia taloushallintoalan työtehtäviä ja niitä tukevia toimintoja. Tavoittelemme parempia työsuhteen ehtoja kaikille. Pyydämme, että liukumasaldojen kerryttämiskieltoon osallistuvat kaikki alalla työskentelevät toimihenkilöt riippumatta siitä, ovatko he Erton tai Pron jäseniä, jonkin kolmannen liiton jäseniä tai järjestäytymättömiä. Edellytyksenä liukumasaldojen kerryttämiskiellolle on, että henkilöiden työsuhteessa noudatetaan taloushallintoalan valtakunnallista työehtosopimusta.

Liukumasaldojen kerryttämiskielto on voimassa kaikissa Palvelualojen työnantajat Palta ry:n taloushallintoalan jäsenyrityksissä sekä taloushallintoalan työehtosopimusta ainakin osin soveltavissa esimerkkiluettelon yrityksissä. Luettelo ei ole kattava eli siinä ei ole kaikkien liukumasaldojen kerryttämiskiellon piirissä olevien yritysten nimiä. Yksi helppo tunnusmerkki taloushallinnon työehtosopimuksen soveltamisesta voi olla käytössä oleva liukuvan työajan järjestelmä, jossa liukumasaldot voivat ylittää 60 tuntia.

Liukumasaldojen kerryttämiskielto ei koske Accountor -yhtiötä, jossa sovelletaan Accountorin omaa voimassa olevaa yrityskohtaista työehtosopimusta.   

Lisätietoa Toimihenkilöliitto Erton jäsenviestistä ›

Vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin ›

Lisätiedot: Puheenjohtaja Juri Aaltonen, p. 040 553 8536

Ajankohtaista

31.10.2025

STTK Naisten palkkapäivänä: Palkka-avoimuusdirektiivi paljastaa Suomen todellisen tasa-arvotahdon

Lue
30.10.2025

Suomalainen varautuu pitkään pahaan päivään

Lue
29.10.2025

Ammattiliitto Pron maineessa poikkeuksellisen kova nousu

Lue
29.10.2025

Pelastusalan kriisivalmius rapautuu – henkilöstöstä ja suorituskyvystä huolehdittava

Lue
29.10.2025

SuPer: Viiden sote-alueen kuntayhtymämalli ratkaisu sote-kriisiin

Lue
24.10.2025

Ammattiliitto Pro tukee Else-Mai Kirvesniemeä STTK:n puheenjohtajaksi

Lue
24.10.2025

Tehy jätti työtuomioistuimeen kanteen Helsingin kaupungin uusimmista palkkasotkuista

Lue
24.10.2025

Komission työohjelma 2026 – Palkansaajien kannalta keskeiset aloitteet

Lue