Varpu Hintsanen aloittaa Tehy-lehden bloggaajana

Psykiatrinen sairaanhoitaja, yrittäjä ja kirjailija Varpu Hintsanen aloittaa Tehy-lehden bloggaajana tammikuussa. Hintsanen tuo blogissaan esiin sote-alan ammattilaisen kokemuksia, mielenterveyden merkitystä ja elämän rosoista kauneutta.

”Kääritään hihat ja ryhdytään hommiin” on Hintsasen elämänfilosofia – ja juuri sellaisella asenteella hän aloittaa myös Tehy-lehden bloggaajana.

– Olen seurannut Varpun kirjoituksia jo hieman pidempään ja pidän hänen valoisasta, innostavasta kirjoitustyylistään, jossa on tekemisen ja elämän makua. Hänellä on ammattitaitoa ja ennen kaikkea inhimillistä lämpöä löytää vaikeistakin elämäntilanteista selviytymisen keinot. Uskon, että näillä erilaisilla näkökulmilla on merkitystä myös lehtemme lukijoille, Tehy-lehden päätoimittaja Johanna Aatsalo kertoo.

Vuosikymmenten kokemus mielenterveyshoitotyöstä

Hintsanen on tehnyt pitkän uran mielenterveyden parissa. Vuonna 1999 lähihoitajaksi valmistunut Hintsanen on sittemmin kouluttautunut psykiatriseksi sairaanhoitajaksi ja syventänyt osaamistaan monipuolisesti ihmismielen parissa. Alalle päätyminen oli osittain sattumaa, mutta ennen kaikkea oikea valinta.

– Haaveilin lukiossa psykologin ammatista, mutta minut erityisen hyvin tunteva opinto-ohjaaja ehdotti hoitoalaa. Päätin kokeilla, ja jo lähihoitajaksi opiskellessani tiesin olevani oikeassa paikassa, Hintsanen kertoo.

Vaikka Hintsanen teki urallaan lyhyen sivuhypyn pieneläinhoitajaksi ja työskenteli kaksi vuotta yksityisellä eläinlääkäriasemalla, palasi hän pian ihmisten hoitotyön pariin.

Oman elämän kokemukset osana työuraa

Vuonna 2016 Hintsasen elämä koki suuren mullistuksen, kun hänen nuorempi lapsensa sairastui syöpään ja alkoi kolmen vuoden omaishoitajuus. Oman elämän käänteet veivät hänet uusiin suuntiin. Lapsen menehtymisen jälkeen Hintsanen irtisanoutui vakityöstään ja ryhtyi yrittäjäksi.

– En jättänyt työtäni siksi, etten olisi pitänyt siitä. Päinvastoin. Työntekijänä olen aina tekijäihminen, mutta tilanteeni vaati uudenlaista joustavuutta ja tapaa toimia, Hintsanen  sanoo.

Viimeiset viisi vuotta Hintsanen on toiminut yrittäjänä, mutta kokee edelleen olevansa ennen kaikkea sairaanhoitaja.

Tehyläisyys ja kirjoittaminen lähellä sydäntä

Hintsanen kuvaa itseään nopeaksi ja innokkaaksi toimijaksi, ja juuri siksi hän vastasi ”ehdottomasti kyllä”, kun päätoimittaja Johanna Aatsalo kysyi kiinnostusta bloggaamiseen Tehy-lehdessä.

– Olen tehyläinen edelleen ja kirjoittaminen on aina ollut yksi lempiasioistani. Haluan tuoda blogissani esille ajatuksiani ja kokemuksiani siten, että ne voivat inspiroida ja tukea muita hoitoalan ammattilaisia.

Hintsasen blogi lähtee liikkeelle tammi-helmikuun vaihteessa ja hänen tekstejään voi seurata Tehy-lehden verkkosivuilta.

Lisätietoja: Tehy-lehden päätoimittaja Johanna Aatsalo, puh 040 922 6377, johanna.aatsalo@tehy.fi

Ajankohtaista

21.5.2025

Jyty ehdottaa hallitukselle paluuta kolmikantaiseen yhteistyöhön

Lue
20.5.2025

EU:n laajentumisen perustuttava ihmisoikeuksien ja oikeusvaltion kunnioittamiseen 

Lue
16.5.2025

Toimihenkilöarkisto kerää yhteen historiaamme

Lue
16.5.2025

STTK: Palkka-avoimuusdirektiivin täytäntöönpano jäämässä tehottomaksi

Lue
15.5.2025

Puheenjohtaja Palolan puhe kevätedustajistossa

Lue
15.5.2025

STTK: Kokeillaanpa tätä -hallitus pelaa riskillä

Lue
15.5.2025

Edustajiston puheenjohtajan Kristiina Lindroosin kevätedustajistopuhe

Lue
12.5.2025

Ammattiliitto Pro: Lakkovaroitus Helsingin ja Turun yliopistoon – lakkoon on menossa 13 000 yliopistolaista

Lue