SuPerin Paavola: Asiakkaalle suunniteltu kotihoito jää usein toteutumatta

SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola muistuttaa, että sosiaalihuoltolain mukaan asiakaan tulee saada palvelua se tuntimäärä, joka hänelle kuuluu päätöksen tai sopimuksen mukaan. Vain 53 prosenttia kotihoitoa tuottavista yksiköistä toteutti asiakkailleen vähintään asiakassuunnitelman mukaisen määrän palvelutunteja, selviää Terveyden ja hyvinvoinninlaitos THL:n 23. huhtikuuta julkaisemasta tilastoraportista. Asiakkaalle on siis myönnetty ja suunniteltu kotihoito, mutta se ei kaikille toteudu.

Surullisin tilanne raportin mukaan oli Helsingissä ja Vantaa-Kerava alueella. Helsingissä 86 prosenttia ja Vantaa-Kerava hyvinvointialueella 81 prosenttia kotihoidon yksiköistä ilmoitti, etteivät ne toteuta asiakkaalle suunniteltua tuntimäärää.

– Tilanne ei voi olla vaikuttamatta kotihoidon laatuun ja asiakasturvallisuuteen. Tilanne on asiakkaan kannalta kestämätön, sillä he ovat riippuvaisia kotihoidon palvelusta, Paavola kertoo.

Lähi- ja perushoitajat ovat kotihoidon suurin ammattiryhmä. Tilanne aiheuttaa työntekijöille eettistä kuormitusta, kun he eivät pysty toteuttamaan kotihoidon palvelua asiakkaan parhaaksi. – Kun kuormitus käy suureksi, työntekijät sairastuvat ja irtisanoutuvat kotihoidon työstä. Tämä ei edesauta alan vetovoimaa, Paavola huomauttaa.

– THL:n julkaisemat kotihoidon luvut ovat niin karuja, että niihin on puututtava. Hyvinvointialueiden ja työpaikkojen paljon puhuttu omavalvontakoneisto käynnistyy nyt toivottavasti toden teolla. Myös valvontaviranomaisten on kiinnostuttava kotihoidon heikosta tilanteesta.  

SuPeriin kuuluu noin 85 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.

Lisätiedot: SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola, 050 527 5085

Ajankohtaista

1.5.2025

Antti Palolan vappupuhe

Lue
30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue