Hallitus aloittaa vientivetoisen työmarkkinamallin lakivalmistelun,Tehyn valtuusto koolle käsittelemään tilannetta ja jatkotoimia

Työministeri Arto Satonen ilmoitti tänään, että hallitus alkaa valmistella lakia vientivetoisesta työmarkkinamallista.

Kyseisen hallitusohjelmakirjauksen eteneminen lakimuutokseksi merkitsee, että valtakunnansovittelijan tai sovittelulautakunnan sovintoehdotus ei voi jatkossa ylittää yleistä palkkalinjaa. Seurauksena jo valmiiksi vakavasta työvoimapulasta kärsivillä sote-alalla ja varhaiskasvatuksessa vapaa sopiminen päättyy ja hoitajat päätyvät ikuiseen palkkakuoppaan.

Tehyn hallitus päätti ylimääräisessä kokouksessaan tiistai-iltana kutsua koolle järjestön valtuuston ylimääräiseen kokoukseen maanantaina 22.1.2024. Valtuusto saa selvityksen tilanteesta ja päättää jatkotoimista.

Lisätietoja: Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen, yhteys erityisavustajan kautta p. 0400 540 005, mila.huovinen(at)tehy.fi

Ajankohtaista

1.7.2025

STTK: Koulutuskorvauksen poisto on uusi isku naisvaltaisten alojen työntekijöille

Lue
1.7.2025

EU:n monivuotinen rahoituskehys uudistuu – miten käy työelämän rahoille?

Lue
30.6.2025

Suomen vihreä harha: Emme ole ympäristöteknologian kärkimaa

Lue
30.6.2025

Toimisto suljettu 30.6.–3.8.

Lue
30.6.2025

Yhteistoimintalaki muuttuu 

Lue
30.6.2025

Talouskasvu ja työllisyys hyytyvät pysyvästi – syynä sopeutus

Lue
27.6.2025

Yleistukea koskeva lainsäädäntö, HE

Lue
27.6.2025

Toimeentulotuen kokonaisuudistus

Lue