SuPerin jäsenet eivät tee lakonalaista työtä torstaina 14.12.

SAK:n jäsenliitot ovat ilmoittaneet mahdollisista työtaistelutoimista torstaille 14.12.2023. Työtaistelutoimet kohdistuvat toteutuessaan laajasti muun muassa julkisen liikenteen toimintaan sekä päiväkotien ja koulujen toimintaan siivouksen ja ruokahuollon osalta. SuPerin jäsenet eivät tee lakonalaista työtä.

Tämä tarkoittaa, että liiton jäsenet eivät auta esimerkiksi ruokailujen järjestämisessä, kiinteistöjen siivoamisessa tai muissa työtehtävissä, jotka ovat työtaistelutoimien piirissä. Superilaiset varhaiskasvatuksen lastenhoitajat ja koulunkäynninohjaajat tekevät lähtökohtaisesti vain ne työt, mitä normaalisti muutenkin tekevät.

SuPer vastustaa hallituksen suunnitelmia heikentää työntekijän asemaa. Lue lisää

SuPeriin kuuluu noin 85 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.

Lisätiedot:
SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola, 050 527 5085
SuPerin toiminnanjohtaja Tanu Heikkinen, 040 734 5354

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue