Ammattiliitto Pro tuomitsee kaikki siviileihin kohdistuvat sotilaalliset iskut

Ammattiliitto Pro tuomitsee kaiken terroristisen toiminnan Lähi-Idässä ja kaikki siviileihin kohdistuvat sotilaalliset iskut.

– Jäsenemme ovat huolissaan Lähi-idän tapahtumista. Muistutamme kansainvälisten lakien noudattamisesta ja toivomme välitöntä tulitaukoa ja humanitaarisen avun sallimisen sitä tarvitseville, Pron puheenjohtaja Jorma Malinen vetoaa.

Pro kannustaa kaikkia osapuolia rauhanomaiseen ja diplomaattiseen ratkaisuun niin nykyisten taisteluiden kuin koko pitkittyneen konfliktin osalta ja korostaa, että Israelin toimia ei tule käyttää juutalaisvastaisuuteen eikä Hamasin toimia palestiinalaisten, arabien eikä muslimien tuomitsemiseen.

Lisätiedot: Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen p. 050 576 0389

Ajankohtaista

24.10.2025

Ammattiliitto Pro tukee Else-Mai Kirvesniemeä STTK:n puheenjohtajaksi

Lue
24.10.2025

Tehy jätti työtuomioistuimeen kanteen Helsingin kaupungin uusimmista palkkasotkuista

Lue
24.10.2025

Komission työohjelma 2026 – Palkansaajien kannalta keskeiset aloitteet

Lue
23.10.2025

Jyty: Esitys irtisanomisen helpottamisesta lisää työntekijöiden syrjintäriskiä ja epävarmuutta työmarkkinoilla

Lue
23.10.2025

Toimihenkilöarkiston syysterveiset

Lue
23.10.2025

SuPerin Inberg: Työntekijöiden irtisanomissuojaa ei tule heikentää

Lue
23.10.2025

Ammattiliitto Kelan toimihenkilöt hakee jäsensihteeriä

Lue
23.10.2025

Ammattiliitto Pro: Irtisanomisen helpottaminen on väärä signaali vallitsevassa työllisyystilanteessa

Lue