Ammattiliitto Pro järjestää poliittisen työnseisauksen 8. marraskuuta

Ammattiliitto Pro järjestää vuorokauden mittaisen työnseisauksen erikseen nimetyillä teollisuuden työpaikoilla 8. marraskuuta.

Ammattiliitto Pro on ilmoittanut vuorokauden mittaisesta työnseisauksesta erikseen listatuissa yrityksissä. Työnseisaus koskee työvuoroja, jotka alkavat 8.11.2023 klo 00.00 ja 8.11.2023 klo 24.00 välillä.

Lakko koskee Ammattiliitto Pron neuvottelemien työehtosopimusten piiriin kuuluvia töitä näissä työpaikoissa:
• Cargotec Finland Oy Raisio
• Carrus Delta Oy Lieto
• Kaukora Oy Raisio
• Kaukora Oy Turku
• Lindström Oy Turku
• Pilkington Automotive Finland Oy Laitila
• TLT Connection Oy Kemiö
• TLT Connection Oy Lieto
• TLT Connection Oy Paimio
• TLT Connection Oy Salo
• TLT Connection Oy Turku
• Turku Energia Oy Turku
• Turku Energia Sähköverkot Oy Turku
• Ursuit Oy Turku
• Wipro Infrastructure Engineering Oy Salo

Työtaistelun tarkoituksena on vaikuttaa Suomen hallituksen suunnittelemiin työlainsäädännön muutoksiin, jotka heikentävät toimihenkilöiden työehtoja ja toimeentuloa.

Pro vaatii, että lait valmistellaan aidosti työmarkkinajärjestöjen kanssa yhdessä ja työelämää uudistetaan tasapuolisesti myös palkansaajien tarpeet huomioiden.
– Aiemmat tunnin mielenilmaukset olivat varoitus, jolla näytimme valmiuden toimia. Jäseniltä tulleen palautteen mukaan painostustoimien jatkamiseen on hyvä valmius. Koska hallitus ei ole muuttanut toimintatapaansa, Pro on päättänyt uusista työtaistelutoimista. Olemme ilmoittaneet kahdesta vuorokauden mittaisesta lakosta ensi viikolle, Pron puheenjohtaja Jorma Malinen sanoo.

Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista

Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta.

Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.

Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.

Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen.

Ajankohtaista

14.2.2025

Pro ilmoitti uudesta lakosta teknologiateollisuuteen

Lue
14.2.2025

Maa on jäässä tai kärsä kipeä

Lue
13.2.2025

EU komission työohjelma julkaistiin – se tarvitsisi lisää konkretiaa työelämän kehittämisen osalta

Lue
13.2.2025

Työpaikkailmoituksista yli puolet perättömiä Ranskassa

Lue
12.2.2025

Tuoreet luvut asunnottomuudesta pysäyttävät 

Lue
12.2.2025

STTK: Talouskasvu edellyttää riittävän suuria palkankorotuksia

Lue
11.2.2025

Koulutus ja sivistys muodostavat kuntien elinvoiman ytimen

Lue
10.2.2025

STTK: Puoliväliriihestä tarvitaan oikeudenmukaisia kasvun vauhdittajia

Lue