Työmarkkinajohtajat tapasivat Orpon

Kirjoittaja:

Antti Palola

puheenjohtaja

Profiili
Antti Palola Kesärannassa

Työmarkkinakeskusjärjestöjen johtajat ja myös STTK:n puheenjohtaja Antti Palola ovat tänään tavanneet pääministeri Petteri Orpon.

Pääministerin virka-asunnolla Kesärannassa keskusteltiin eläkeneuvotteluihin valmistautumisesta, työttömyysvakuutusmaksusta ja ajankohtaisesta työmarkkinatilanteesta.

Hallituksen talouspoliittinen ministeriryhmä asettaa lähiaikoina työryhmän työeläkejärjestelmän uudistamista varten. Neuvottelut käydään kaksikannassa, ja niistä raportoidaan ministeriön asettamalle työryhmälle.

Tilaisuudessa keskusteltiin myös työntekijäpuolen mielenilmaisuista, jotka johtuvat hallitusohjelman työ- ja sosiaalilainsäädännön heikennyksistä. Parhaillaan eri puolilla Suomea useat ammattiliitot järjestävät eri tyyppisiä mielenilmauksia protestina hallitusohjelman tavoitteille.

– Emme hyväksy esitettyjä heikennyksiä, suunnittelemme jatkotoimenpiteitä ja osa liitoista on jo aloittanut omansa, Palola toteaa.

Kuva: Lehtikuva

Ajankohtaista

11.12.2023

Vihreä siirtymä on globaali suuntaus

Lue
11.12.2023

Kansainväliselle työjärjestölle (ILO) annettava raportti ratifioimattomista yleissopimuksista ja suosituksista (ILOn perussäännön 19 artikla)

Lue
11.12.2023

Ammattiliitto Pro järjestää poliittisia työnseisauksia elintarvikealalla

Lue
8.12.2023

Ammattiliitto Pro järjestää poliittisen työnseisauksen 14.12. energia-alalla

Lue
8.12.2023

Tilaisuus osatyökykyisten työllisyydestä perjantaina 15.12.

Lue
7.12.2023

Ammattiliitto Pro järjestää poliittisen työnseisauksen 14. joulukuuta

Lue
7.12.2023

Ammattiliitto Pro jatkaa laajoja järjestöllisiä toimenpiteitä työelämäheikennyksiä vastaan

Lue
7.12.2023

COP28 – jokaiselle jotakin

Lue