STTK:n hallitus: Uuden hallituksen kehitettävä työelämää yhteistyöllä

Lisätietoja:

Antti Palola

puheenjohtaja

Profiili

Eduskuntavaalien jännitysnäytelmä on ohi ja vaalitulos selvillä. Äänestysprosentti laski viime eduskuntavaaleista, ja lähes kolmannes jätti jälleen äänensä käyttämättä.
─ Demokratia tarvitsee puolustajia ja pelkistetyimmillään se merkitsee oman äänioikeuden käyttämistä vapaissa vaaleissa. Nytkin ylivoimaisesti suurin puolue on nukkuvien puolue. Tämä on surullista, STTK:n puheenjohtaja Antti Palola harmittelee.

Edessä ovat hallitusneuvottelut ja uuden hallituksen ohjelmatyö. STTK korostaa, että eduskuntavaalit ovat aina myös työelämävaalit ja hallitusohjelmaan todennäköisesti kirjataan joukko työelämän kehittämiseen liittyviä asioita.
─ Ennen vaaleja kuultiin paljon esityksiä, lupauksia ja myös ehdottomuuksia, jotka toivottavasti hallitusneuvotteluissa jalostuvat kyvyksi tehdä hyvää yhteistyötä puolueiden välillä. Politiikka on yhteisten asioiden hoitamista. Siksi tarvitaan monen tasoista ja tahoista yhteistyötä ja kompromissihalua, Palola painottaa.

STTK:n hallitus toivoo, että työelämäasioissa maan hallitus kuulee ja myös kuuntelee ammattiyhdistysliikettä.
─ Kolmikantainen valmistelu on paras tapa viedä asioita hallitusti eteenpäin ja kehittää työelämää. Meillä on paljon haasteita työelämässä, kuten uupumista ja mielenterveyden ongelmia, pienenevä työikäisten määrä ja monilla aloilla työvoimapula. Parhaiten näitä selätetään yhteistyöllä ammattiyhdistysliikkeen kanssa. On muistettava, että työntekijä on aina työelämän heikompi osapuoli, Palola toteaa.

STTK:n hallitus korostaa, että työelämän kehittäminen ei voi tarkoittaa työehtojen heikentämistä.
─ Jos uusi hallitus haluaa työelämäasioissa edetä ainoastaan erilaisten leikkausten ja heikennysten tietä, vastakkainasettelua tuskin voidaan välttää, Palola arvioi.

Lisätietoja STTK:ssa: Antti Palola, puhelin 040 509 6030.

Ajankohtaista

18.11.2025

Pitkän aikavälin ilmastosuunnitelman luonnos

Lue
14.11.2025

Muutosneuvottelut Metsä Groupilla, UPM:llä ja Stora Ensolla

Lue
14.11.2025

STTK-Opiskelijat hakee kahta varapuheenjohtajaa vuodelle 2026

Lue
14.11.2025

Tehy vaikuttaa valkokankaalla Syke 3 – Kipinöitä yössä -elokuvassa

Lue
14.11.2025

Hyvinvointialueiden kriisiin luvattu korjaus – SuPer kannattaa parlamentaarista yhteistyötä

Lue
14.11.2025

Paikallisen erän siirto korvataan täysmittaisesti – tehyläisenä et menetä mitään

Lue
13.11.2025

KthLiitto toivoo uutta alkua kelalaiselle yhteistoiminnalle

Lue
13.11.2025

Avunsaantia ei saa hidastaa – hätäkeskuspäivystäjien määrä on turvattava

Lue