Luottotieto- ja perintäalalle syntyi uusi työehtosopimus

Luottotieto- ja perintäalan uusi työehtosopimus on hyväksytty. Sopimus on kaksivuotinen.

Ammattiliitto Pro ja Palvelualojen työnantajat Palta ovat hyväksyneet luottotieto- ja perintäalan uuden työehtosopimuksen. Se on voimassa 31.3.2023-28.2.2025.

Palkankorotuksista sovitaan molempina sopimusvuosina ensisijaisesti paikallisesti luottamusmiehen kanssa.

Jos paikallista palkkaratkaisua ei synny tänä vuonna 15.5. mennessä, maksetaan 465 euron kertaerä kesäkuun palkan yhteydessä. Lisäksi toimihenkilöiden palkkoja korotetaan 3,2 prosentin yleiskorotuksella ja 0,3 prosentin yrityskohtaisella erällä 1.7.2023 alkaen. Yrityskohtainen erä lasketaan työehtosopimuksen piirissä olevien toimihenkilöiden toukokuun 2023 palkkasummasta.

Ensi vuoden palkankorotuksista pitää sopia 15.4.2024 mennessä. Jos paikalliseen palkkaratkaisuun ei päästä, palkkoja korotetaan 2,2 prosentin suuruisella yleiskorotuksella ja 0,3 prosentin yrityskohtaisella erällä 1.5.2024 alkaen. Yrityskohtainen erä lasketaan työehtosopimuksen piirissä olevien toimihenkilöiden maaliskuun 2024 palkkasummasta.

Perhevapaa paranee

Ei-synnyttävän vanhemman palkallisten arkipäivien määrä nousee nykyisestä kuudesta arkipäivästä 32 arkipäivään. Muutoksen jälkeen molemmilla vanhemmilla on yhtä pitkä 32 arkipäivän palkallinen vanhempainvapaa. Lisäksi synnyttävällä vanhemmalla on 40 arkipäivän palkallinen raskausvapaa.

Ajankohtaista

29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue
28.4.2025

STTK: Nuorten työelämän epävarmuutta ei saa lisätä – vaikutukset mielenterveyteen ja perheellistymissuunnitelmiin merkittävät

Lue
28.4.2025

Työsuojelun yhteistoiminnalla tuottavuutta ja hyvinvointia

Lue
24.4.2025

Ammattiliitto Pro: Rikkaiden riihessä todelliset kasvutoimet unohtuivat

Lue
24.4.2025

SPAL ja Jyty: Pelastusalan ammattilaisille on turvattava vakaa palkkakehitys

Lue
24.4.2025

Tehy tuki arvostetun kirjailijan Riku Siivosen tietokirjaa, jossa kerrotaan synnytyksistä isän silmin ja kätilön arvokkaasta työstä

Lue