MVL:n ja ETL:n neuvottelut päättyivät tuloksettomina

Meijerialan Ammattilaiset MVL ry:n ja Elintarviketeollisuusliiton (ETL) neuvottelut vuoden 2023 palkkaratkaisusta ovat päättyneet tuloksettomina 15.3.2023, mikä oli myös neuvotteluille sovittu takaraja.

MVL:n hallitus päätti tänään ylimääräisessä kokouksessaan, että palkkaratkaisua lähdetään hakemaan valtakunnansovittelijan vetämän sovittelulautakunnan kanssa. Hallituksen päätös oli yksimielinen.

Toiminnanjohtaja Markku Salomaa ja järjestöpäällikkö Ilona Snellman nimettiin MVL:n edustajiksi sovittelulautakuntaan.

Neuvottelujen sisältö on luottamuksellinen emmekä anna niistä tässä vaiheessa lisätietoja.

Ajankohtaista

30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue
28.4.2025

STTK: Nuorten työelämän epävarmuutta ei saa lisätä – vaikutukset mielenterveyteen ja perheellistymissuunnitelmiin merkittävät

Lue