Lausuntopyyntö hallituksen esityksestä eduskunnalle laiksi Oikeusrekisterikeskuksen sidonnaisuus- ja sivutoimirekisteri sekä siihen liittyvät lait – HE eduskunnalle

STTK:n lausunto sosiaali- ja terveysministeriölle

Hallituksen esityksessä todetaan, että sen tavoitteena on lisätä sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonalalla toimivien muutoksenhakulautakuntien sekä liikenne- ja potilasvahinkolautakunnan päätöksenteon avoimuutta ja läpinäkyvyyttä helpottamalla yleisön tiedonsaantia lautakuntien jäsenten mahdollisista sidonnaisuuksista. Lisäksi tavoitteena on vahvistaa yleisön mahdollisuutta valvoa lautakunnille kuuluvaa julkisen vallan käyttöä ja näin ollen vahvistaa kansalaisten luottamusta lautakuntiin. Samalla myös selkeytettäisiin ja yhdenmukaistettaisiin tarkoitettuja lautakuntia koskevien lakien säännöksiä sidonnaisuusilmoituksista. STTK pitää edellä esitettyjä tavoitteita kannatettavina ja näin ollen STTK pitää esitystä ja ehdotettua uutta lakia Oikeusrekisterikeskuksen sidonnaisuus- ja sivutoimirekisteristä sekä ehdotettuja muutoksia sosiaaliturva-asioiden muutoksenhakulautakunnasta, tapaturma-asioiden muutoksenhakulautakunnasta, työeläkeasioiden muutoksenhakulautakunnasta sekä liikenne- ja potilasvahinkolautakunnasta annettuihin lakeihin pääosin ja perusratkaisuiltaan kannatettavina. STTK kuitenkin pyytää kiinnittämään huomiota Oikeuskanslerinviraston antamaan lausuntoon ja Oikeuskanslerinviraston lausunnossa kirjattuihin huomioihin koskien sidonnaisuusrekisteriä julkisena tietopalveluna.

STTK viittaa tässä edellisessä kappaleessa esitettyyn huomioon koskien Oikeuskanslerinviraston antamaa lausuntoa ja viraston huomioihin koskien sidonnaisuusrekisteriä julkisena tietopalveluna. Tähän liittyvät puutteellisuudet tulisi STTK:n näkemyksen mukaan korjata huomioon ottaen, että esityksellä on vaikutusta henkilöiden yksityiselämän suojaan.

Katariina Kainu
STTK ry

Ajankohtaista

22.8.2025

Valtioneuvostosta annetun lain muuttaminen

Lue
22.8.2025

Kuka meitä hoitaa, kun olemme vanhoja? Hoivavastuu voi muuttua

Lue
21.8.2025

Keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelma (KAISU3)

Lue
21.8.2025

Hätä Gazassa syvenee ja Suomen on aika toimia

Lue
21.8.2025

Miltä näyttää maahanmuuttajanaisten työllistyminen?

Lue
21.8.2025

Perintö- ja lahjaverolain ja eräiden muiden lakien muuttaminen

Lue
20.8.2025

Koulutuskorvauksen lakkauttaminen

Lue
20.8.2025

Millariikka Rytkönen ehdolla Plan Internationalin tyttöpalkinnon voittajaksi

Lue